Policja ostrzega – surowa kara za falsyfikaty!

Policja zatrzymała mieszkańców Bochni podejrzanych o posiadanie fałszywego banknotu o nominale 50zł. Próbowali nim zapłacić za papierosy. Policja ostrzega, ze za posiadanie fałszywek grożą surowe kary.

W dniu 1 października br policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Bochni zatrzymali dwóch mieszkańców Bochni podejrzanych o wprowadzenie do obiegu fałszywego banknotu o nominale 50 zł. Banknotem tym próbowali zapłacić za papierosy w godzinach popołudniowych 18 września br w jednym z bocheńskich kiosków. Doświadczona sprzedawczyni natychmiast rozpoznała falsyfikat i powiadomiła policję. Ustalenie sprawców było utrudnione, ponieważ ich nie znała.

Ustalenie sprawców było utrudnione, ponieważ ich sprzedawczyni nie znała owych mieszkańców. W efekcie intensywnych czynności operacyjno – wykrywczych Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo – Śledczego mężczyźni w wieku 18 i 46 zostali zatrzymani. Decyzją Prokuratora Rejonowego zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Nadal trwają czynności mające na celu wyjaśnić pochodzenie sfałszowanego banknotu.

Za przestępstwo polegające na wprowadzeniu do obiegu pieniędzy, środków płatniczych lub dokumentów wymienionych w art. 310 par.1 Kodeksu Karnego, a także w takim celu ich przyjmowania, przechowywania, przenoszenia, przewożenia, przesyłania albo pomocnictwa w zbyciu i ukryciu grozi surowa kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.
O wiele surowsza kara grozi osobie podrabiającej lub przerabiającej pieniądze i inne wymienione we wspomnianym artykule dokumenty. W tym przypadku ustawodawca mając na względzie ochronę interesu państwa ustanowił karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karę 25 lat pozbawienia wolności.