Reklama

Dzwon Prezydencki w Lipnicy niedługo zabrzmi po raz pierwszy

Dzwon ufundowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zabrzmi w Lipnicy Murowanej na odpust ku czci św. Szymona. Został on podarowany lipnickiej parafii podczas niedzieli palmowej.

Od tego czasu dzwon znajduje się na dziedzińcu obok kościoła. Ponieważ remont wieży kościoła już się zakończył, w najbliższych dniach ma zostać na niej umieszczony przy pomocy dźwigu. Niedługo później po raz pierwszy będzie można usłyszeć jego brzmienie.

Dzwon, który nazywany jest Dzwonem Prezydenckim, a równocześnie nosi imię Maryja dla uczczenia 640. rocznicy obecności w naszym kościele figury pięknej Madonny, podarowanej Lipnicy przez króla Kazimierza Wielkiego. Ten dzwon dołączy do dwóch dzwonów już obecnych na wieży kościoła, zabrzmi po raz pierwszy 18 lipca, w dniu odpustu ku czci św. Szymona – mówi ks. Zbigniew Kras, proboszcz parafii Lipnica Murowana.

Chciałbym, żeby obwieszczał lipniczanom wszystkie ważne wydarzenia. Kraków ma swojego Zygmunta, my chcemy mieć dzwon o imieniu Maryja, także zwany Dzwonem Prezydenckim – dodaje ks. Zbigniew Kras.

Dzwon ufundowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla parafii Lipnicy Murowanej waży ok. 1000 kg. Widoczna jest na nim płaskorzeźba postaci Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanej Madonną Lipnicką.