Reklama

Łapanów: Odsłonią pomnik poświęcony ofiarom Katynia – program uroczystości

Postawią pomnik upamiętniający zamordowanych polskich oficerów w Katyniu. W ten sposób pamięć o ofiarach uczczą uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie.

Monument składa się z dwóch części, jedna to obelisk upamiętniający zamordowanych na Wschodzie polskich kapłanów, na którym w zeszłym roku umieszczono pamiątkową tablicę dla uczczenia śmierci księdza mjr Leona Ziółkowskiego, rodaka z Łapanowa. Na drugim głazie zamocowano trzy repliki epitafiów katyńskich: księdza mjr Jana Leona Ziółkowskiego, kpr. policji Karola Domagały i kpr. Policji Adama Domagały, zastrzelonych w Związku Radzieckim – opisuje Jan Wójcik, Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie i autor projektu.

Pomnik wykonany w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia” zwieńcza napis „KATYŃ – 1940 – 2010”. Głazy spina łańcuch, który jest symbolem zniewolenia przez totalitaryzm narodu polskiego, a zarazem łączy wszystkie miejsca kaźni na Wschodzie w jedno słowo KATYŃ.

Odsłonięcie pomnika nastąpi w najbliższy poniedziałek podczas oficjalnych uroczystości w Łapanowie. Wtedy też obok pomnika posadzone zostaną trzy dęby katyńskie, którym nadano imiona zamordowanych z Łapanowa i okolic.

Na ten dzień uczniowie Zespołu Szkół i gimnazjów z gminy Łapanów pod kierunkiem nauczycieli historii przygotowali też wystawę przybliżającą historię i miejsca kaźni Polaków na Wschodzie. Zostanie ona odsłonięta na łapanowskim rynku.

Uroczyste obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łapanowie:

12 kwietnia 2010 r.

12.oo – Rozpoczęcie uroczystości w Zespole Szkół im. Jana Pawła II
– powitanie gości przez dyrektora szkoły mgr Jana Wójcika
– program artystyczny przygotowany przez młodzież
– wystąpienie zaproszonych gości
– promocja książki B. Tarkowskiej „Ksiądz Ziółkowski-droga do Katynia”

12.45 – Przemarsz uczestników do kościoła w Łapanowie
– modlitwa o beatyfikację księdza Jana Leona Ziółkowskiego
– poświęcenie i odsłonięcie pomnika upamiętniającego Rocznicę Zbrodni
– zasadzenie Dębów Pamięci dla uhonorowania księdza mjr Jana Leona Ziółkowskiego, kaprala PP Adama Domagały i kaprala PP Karola Domagały

13.30 – Odsłonięcie na rynku w Łapanowie wystawy poświęconej zamordowanym na Wschodzie mieszkańcom Ziemi Łapanowskiej i Polskim Cmentarzom Wojennym w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
– koncert pieśni patriotycznych wykonany przez orkiestrę dętą z Sobolowa

Koordynatorem programu jest Maria Zając, nauczycielka historii Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie. Imprezie patronuje Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Bocheński, Wójt Gminy Łapanów i ksiądz proboszcz łapanowskiej parafii Tadeusz Jarzębak.