Reklama

Biblioteka: Anna Onimichowska dla młodzieży

W drugim dniu bocheńskiej części Festiwalu 4 Pory Książki – Pora Prozy odbyło się spotkanie z Anna Onimichowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży.

We środę 22 października sala Klubu Biblioteki wypełniła się po brzegi głównie uczniami bocheńskiego Gimnazjum nr 1, ale i nie tylko. Młodzi ludzie przez godzinę słuchali, ale także zadawali pytania Annie Onimichowskiej. Autorka opowiadała o literaturze, o podróżach a także zachęcała młodych ludzi do pisania. – Jeżeli chcecie pisać, jeśli macie taką potrzebę to nie „piszcie do szuflady”. Bierzcie udział w konkursach literackich, pokazujcie innym to co stworzycie. To najlepszy sposób, aby rozwijać swoją twórczości literacką – mówiła pisarka.

Na koniec spotkania pisarka wpisywała dedykacje do swoich książek oraz indywidualnie rozmawiała z uczestnikami spotkania, którzy w samych superlatywach wypowiadali się zarówno o spotkaniu, jak i o autorce. – Podobało się mi to spotkanie. Zwłaszcza wtedy, gdy pani mówiła o tym co daje jej natchnienie do pisania – podróże, domek pod lasem. Nie czytałam jej książek, ale fragmenty, które autorka prezentowała zachęciły mnie do tego – mówiła Sabina Struzik z klasy III h z Gimnazjum nr 1.

Anna Onichmowska (ur.1952) to polonistka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i telewizyjnych. Laureatka wielu nagród literackich w kraju i za granicą. Wysoko oceniana przez czytelników i krytyków. Przez kilka lat pełniła funkcję prezesa Polskiej Sekcji IBBY.

Spod jej pióra wyszły m.in.: ”Daleki rejs”, „Samotne wyspy i storczyk”, „Żegnaj na zawsze”, „Trudne powroty”, „Hera moja miłość”, „Lot Komety”. Porusza w nich trudne tematy: samotności, strachu, tolerancji, potrzeby akceptacji i bliskości drugiego człowieka. Jak zaznaczają krytycy literaccy fenomen twórczości Onchimowskiej polega na tym, że jej utwory trafiają zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych; skłaniają do refleksji. Dorosły odbiorca czytając jej teksty nie nudzi się a młody czytelnik dostrzega w bohaterach książek swoich rówieśników.

null
null
null
null
null
null