Reklama

Biblioteka: Hebanowe rzeźby

Tylko do końca października można oglądać wystawę Andrzeja Dreścika. Tym razem „Galeryjka nad schodami prezentuje kolekcję rzeźb artysty amatora.

Andrzej Dreścik to mieszkaniec Bochni. W ubiegłym roku swoją twórczość plastyczną prezentował w galerii „Chełm”. Wystawa w bibliotece to jego debiut na terenie Bochni.

Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt rzeźb o tematyce abstrakcyjnej, artystyczne krzyże oraz gipsowe odlewy twarzy. Większość swoich prac Andrzej Dreścik wykonuje w unikatowym materiale, jakim jest czarny dąb.

Materiał ten nazywany także dębem kopalnym lub polskim hebanem to drewno dębów przebywających w ziemi lub pod wodą od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy lat. Ma ono niezwykłe właściwości plastyczne, estetyczne i zdrowotne. W drewnie czarnego dębu osadzają się i krystalizują w ścianach komórkowych substancje mineralne, również te o właściwościach zdrowotnych. W litoterapii czarny dąb porównywany jest do bursztynu i soli kamiennej.

Andrzej Dreścik w swoich pracach łączy drzewo czarnego dębu z innymi materiałami. Na wystawie możemy zobaczyć krzyże, w których zostało użyte m.in. drewno śliwy czy sosny. Ekspozycja zawiera także kilka rzeźb w zwykłym drewnie oraz gipsie.

null
null
null
null