Reklama

Powiatowe zabytki zwiedziło 2 tys. osób

Zorganizowany w ubiegłą sobotę i niedziele weekend z zabytkami cieszył się dużą popularnością. Z bezpłatnego zwiedzania zabytków powiatu bocheńskiego skorzystało około 2 tysiące osób.

O tym, ze tutaj jestem zadecydował głównie fakt, że wstęp do zamku jest bezpłatny. Bardzo podobały się mi rzeźby prezentowane w Sali Balowej. Chciałabym jeszcze zobaczyć wiśnickie więzienie, bo nie wydaje się mi, że podobna okazja już się nie przytrafi – mówiła pani Maria, która do Wiśnicza przyjechała z Żegociny.

„Weekend z zabytkami” Powiatu Bocheńskiego zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w ramach kampanii „ Mój Powiat”. Zwiedzający mieli możliwość zobaczyć m.in. renesansowy zamek w Nowym Wiśniczu, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”, kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz klasztor Karmelitów Bosych, w którego murach znajduje się obecnie zakład karny.

Zamek Kmitów i Lubomirskich łącznie w weekend odwiedziło 751 osób. W sobotę wydaliśmy 202 bezpłatne bilety, natomiast w niedzielę było ich 549 – mówi Monika Żołna z zamkowego muzeum.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także klasztor Karmelitów, który ze względu na mieszczący się w nim zakład karny na co dzień jest niedostępny. W miniony weekend zwiedziło go ponad 800 osób.

Bocheńskie starostwo zapowiada, że ze względu na duże zainteresowanie, w przyszłym roku planują także kontynuować tę inicjatywę i udostępnić zwiedzającym najciekawsze atrakcje Ziemi Bocheńskiej.