Edukacja pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów miasta 

Inwestycje w nowoczesny sprzęt, 2,5 mln zł pozyskanych dotacji, przygotowania do zmian w systemie wynagradzania nauczycieli oraz bardzo dobre wyniki uczniów – to najważniejsze tematy briefingu prasowego poświęconego edukacji, który odbył się na terenach Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni. Z dziennikarzami spotkały się Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna oraz Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji Anna Famielec.

Podczas spotkania Burmistrz Magdalena Łacna podkreśliła, że edukacja od początku kadencji pozostaje jednym z kluczowych obszarów działalności samorządu.

– Już w kampanii wyborczej mówiłam, że edukacja będzie jednym z najważniejszych obszarów mojej działalności. Dziś mogę powiedzieć, że po ustabilizowaniu finansów miasta przyszedł czas na kolejny ważny krok – dalsze wzmacnianie jakości bocheńskiej oświaty i poprawę warunków pracy nauczycieli – zaznaczyła Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna.

Jednym z najważniejszych zapowiedzianych działań są prace nad nowym regulaminem wynagradzania nauczycieli. Jak poinformowała Burmistrz, rozpoczęły się już konsultacje z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami środowiska oświatowego. Celem zmian jest zwiększenie dodatków do wynagrodzeń, poprzez wypracowanie rozwiązań, które będą sprawiedliwe, motywujące i docenią zaangażowanie nauczycieli.

Podczas briefingu nie zabrakło również podziękowań dla dyrektorów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników oświaty za ich codzienną pracę i zaangażowanie w rozwój młodego pokolenia mieszkańców Bochni. Burmistrz zwróciła uwagę, że miasto konsekwentnie inwestuje w rozwój zawodowy kadry pedagogicznej, zapewniając nauczycielom możliwość korzystania z różnych form dofinansowania i wsparcia.

Ważnym elementem polityki edukacyjnej miasta pozostaje także troska o dobrostan uczniów. W bocheńskich szkołach dzieci mogą korzystać ze wsparcia psychologów, pedagogów, terapeutów i innych specjalistów, którzy pomagają im mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata.

Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji Anna Famielec przedstawiła natomiast dane dotyczące rozwoju bocheńskiej oświaty oraz realizowanych projektów.

– W ostatnim czasie pozyskaliśmy łącznie 2,5 mln zł środków zewnętrznych, które przeznaczamy na rozwój szkół i przedszkoli, nowoczesne technologie, wyposażenie placówek oraz poprawę warunków nauki – podkreśliła Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji Anna Famielec, wymieniając następnie na jakie działania pozyskano fundusze:

„Dzięki programom „Aktywna Tablica”, „Cyfrowy Uczeń” oraz środkom z Krajowego Planu Odbudowy wyposażyliśmy szkoły i przedszkola w ponad 650 laptopów, tabletów, komputerów stacjonarnych i urządzeń do pracowni terminalowych o łącznej wartości 1 396 250,07 zł.

Pozyskaliśmy również 336 920,60 zł na utworzenie pracowni sztucznej inteligencji oraz rozwój nowoczesnych pracowni STEM, które pozwolą uczniom rozwijać kompetencje przyszłości.

Wspieramy rozwój czytelnictwa i bibliotek szkolnych oraz przedszkolnych. Na ten cel pozyskaliśmy 50 500 zł.

Nasze szkoły aktywnie uczestniczą w programach międzynarodowych. W ramach programu Erasmus+ pozyskaliśmy 641 788,98 zł na realizację projektów edukacyjnych, wymian międzynarodowych i rozwój kompetencji uczniów oraz nauczycieli.

Dodatkowo realizujemy bezpłatne szkolenia dla szkół i przedszkoli w ramach programu „Małopolska Ścieżka Rozwoju”, na który pozyskaliśmy 31 830 zł.

Dbamy również o warunki żywienia dzieci. W ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” pozyskaliśmy 152 680 zł. Kontynuujemy także modernizację i doposażanie kuchni oraz stołówek szkolnych.

Wspieramy rodziny z małymi dziećmi. W ramach programu „Małopolska Maluchom” pozyskaliśmy 15 520 zł na działania skierowane do najmłodszych mieszkańców oraz tworzenie miejsc przyjaznych rodzinom.

Dużą wagę przykładamy do zdrowia i aktywności fizycznej dzieci. Na program „Już Pływam” pozyskaliśmy 6 190 zł, na program „Ćwiczę” 30 000 zł, a na programy „Mały Mistrz”, „Gramy w Ręczną” i „SMOK” 41 566,40 zł.”

Jak zaznaczyła dyrektor MZE, po raz pierwszy od wielu lat Kuratorium Oświaty w Krakowie pozytywnie zaopiniowało arkusze organizacji szkół i przedszkoli bez uwag i konieczności wprowadzania poprawek. Jest to efekt dobrej organizacji pracy oraz stabilnego zarządzania miejską oświatą.

Pomimo niekorzystnych trendów demograficznych miasto utrzymuje stabilne zatrudnienie nauczycieli, dbając jednocześnie o wysoki poziom nauczania. Znacząco wzrasta również poziom wyposażenia placówek edukacyjnych. Dzięki środkom pozyskanym z programów „Aktywna Tablica”, „Cyfrowy Uczeń” oraz Krajowego Planu Odbudowy do szkół i przedszkoli trafiło już 650 laptopów, tabletów, komputerów stacjonarnych oraz urządzeń do pracowni terminalowych o łącznej wartości blisko 1,4 mln zł.

Podczas briefingu zaprezentowano także wyniki egzaminów ósmoklasistów. Uczniowie bocheńskich szkół osiągnęli średnie rezultaty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego wyższe niż średnia krajowa, wojewódzka oraz powiatowa. Coraz więcej młodych mieszkańców Bochni zdobywa również tytuły laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, a także odnosi sukcesy sportowe.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Magdalena Łacna złożyła uczniom życzenia z okazji zbliżających się wakacji, gratulując im osiągnięć oraz życząc bezpiecznego i pełnego odpoczynku letniego wypoczynku.

– Najważniejszą inwestycją samorządu są ludzie. Dlatego będziemy nadal konsekwentnie inwestować w edukację, nauczycieli i młode pokolenie bochnian – podsumowała Burmistrz Magdalena Łacna.

Informacja nadesłana