Reklama

Stowarzyszenie Bochniaków zaprasza na nowy cykl historyczny „W starym mieście…” – WIDEO

„W starym mieście…”, to seria materiałów wideo, podcastów i wydarzeń, które dotyczyć będą historii Bochni i bocheńszczyzny, wpisując się w misję Stowarzyszenia Bochniaków kultywowania pamięci czasów minionych. Materiały publikowane na kanale Stowarzyszenia w portalu YouTube nawiązują w swojej formie do kultowej serii „W starym kinie” prowadzonej w II połowie XX w. przez Stanisława Janickiego.

Miejsca, w których mieszkamy, przy których się spotykamy, przechodzimy przez nie praktycznie codziennie… po prostu ulice Bochni. Stąd cykl „seria uliczna”, która traktować będzie o historiach związanych z nazwami bocheńskich ulic i placów.
W pierwszym odcinku autorzy zapraszają do XIX-wiecznego Ostrowa pod Bochnią, w którym mieszkali Julia i Wojciech Goczałkowscy, zasłużeni dla Polski, rozwoju ludu wiejskiego i galicyjskiej prasy drukowanej. Dziś ich nazwiskiem nazwana jest jedna z ulic na osiedlu Proszowskim.
Inicjatorką serii jest Prezes Stowarzyszenia Bochniaków, Zofia Sitko, autorka scenariusza pierwszego odcinka. Za realizację odpowiada młodzież z Teatru Artystokrackiego:
Reżyseria i montaż: Maksymilian Truś
Oprawa graficzna i animacje: Olga Płaczek
Muzyka: Jakub Staśto
W premierowym odcinku wystąpili: Daniel Grzesik, Klaudia Sak oraz Janina Kęsek (której badania przed kilkudziesięciu laty pozwoliły rzucić nowe światło na postać Julii Goczałkowskiej).