Reklama

Numer VIN jako źródło wielu kluczowych informacji

Dzięki rozwojowi technologii mamy coraz większe szanse na to, by nasze wybory w kwestii dokonywanych zakupów były bardziej przemyślane i świadome. Podczas kupowania samochodu powinniśmy być szczególnie ostrożni i sprawdzić wybrane auto przy użyciu numeru VIN. Czym jest numer VIN i dlaczego jest tak ważny? Wyjaśnimy to w tym tekście.

Jak wybrać auto i później nie żałować?

Jeśli ktokolwiek z Was wybierał kiedyś samochód, wie jak trudna może okazać się ta decyzja. Jest to poważny zakup, dlatego rozważamy wtedy przeróżne kwestie. Musimy zadać sobie szereg pytań i dobrze zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od pojazdu. Rynek motoryzacyjny jest bogaty i proponuje nam wiele możliwości. Jednak wybór auta nie kończy się tylko na wyborze modelu, designu, koloru czy nawet liczby koni mechanicznych pod maską. Ostatecznie najważniejsze jest to, aby nasze auto funkcjonowało sprawnie i spełniało swoją funkcję. Przed zakupem powinniśmy zgromadzić jak największą liczbę informacji dotyczących wybranego przez nas pojazdu. Pozwoli to na podjęcie jak najbardziej świadomej decyzji oraz sprawi, że będziemy w pełni zadowoleni z naszego zakupu.

VIN na pomoc

Pierwszą ważną kwestią, od której musimy zacząć, jest wytłumaczenie tego, czym jest tajemniczy numer VIN. To indywidualny numer przypisany do auta, składający się z kombinacji cyfr i liter. Dzięki niemu poznamy historię naszego samochodu, dowiemy się, kiedy został wypuszczony z fabryki oraz uzyskamy informacje na temat jego uszkodzeń. Mówiąc najprościej – poznamy całą przeszłość pojazdu. Istnieje wiele uprawnionych stron, na których mamy możliwość sprawdzenia naszego potencjalnego czterokołowca z wykorzystaniem numeru VIN. Jednakże portale różnią się one od siebie jakością przekazywanych informacji,

Kontrolowanie zakupów jest ważne

Planując zakup auta, powinniśmy dowiedzieć się, jaki ma numer VIN. Jest to kluczowy krok, który umożliwi nam uzyskanie dokładnych informacji na temat pojazdu. Sprzedawca nie będzie mógł niczego przed nami ukryć, tym samym uchronimy się przed nieudanym zakupem. Jednym z najlepszych źródeł, gdzie możemy szukać historii naszego przyszłego pojazdu, jest strona www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin. Możliwość sprawdzenia numeru VIN pozwala nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Należy zwrócić uwagę na to, czy auto brało udział w jakimś wypadku oraz jaka jest jego orientacyjna liczba przejechanych kilometrów. Często sprzedający zatajają te informacje, aby zwiększyć atrakcyjność przedmiotu sprzedaży. Obecnie bardzo popularnym zjawiskiem jest cofanie liczników, ponieważ im niższy przebieg, tym większa szansa na sprzedanie. To jednak bardzo ryzykowne zachowanie, ponieważ od 1 stycznia 2020 r. zmiana stanu drogomierza jest traktowana jako przestępstwo i grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Czego jeszcze możemy dowiedzieć się dzięki numerowi VIN?

Zdarzają się sytuacje, w których podejrzewamy, że wybrane auto mogło zostać skradzione. Mimo że chronią nas przepisy Kodeksu Cywilnego, dotyczące nabycia rzeczy od osoby nieuprawnionej, lepiej unikać takich zakupów. Tutaj również z pomocą przychodzi numer VIN, który pozwala sprawdzić, czy zbywający auto jest faktycznie jego właścicielem. Dodatkowo otrzymujemy informacje, gdzie ostatnio widziano nasz potencjalny samochód i czy nie jest poszukiwany w innych krajach.

Szukasz swojego wymarzonego auta, a może już je znalazłeś i zastanawiasz się nad sfinalizowaniem transakcji? Nie kupuj kota w worku! Koniecznie sprawdź wybrane auto, wpisując numer VIN na stronie CarVertical. Firma ta gromadzi wszystkie ważne informacje z różnych źródeł, takich jak rejestry krajowe i prywatne, urządzenia diagnostyczne (OBD) czy przeróżne bazy danych. Dodatkowo technologia blockchain, opracowująca globalne rejestry historii pojazdów, jest gwarancją rzetelności uzyskanych raportów.