XXIII Pieszy Rajd Szlakiem Papieskim. Zdjęcia

W sobotę 18 maja 2024 roku, po raz dwudziesty trzeci wyruszyły na trasę Rajdu Szlakiem Papieskim grupy pielgrzymów. Przygotowania do duchowego przeżycia tego wydarzenia rozpoczęły się wraz z ogłoszeniem Konkursu Literackiego, związanego tematycznie z hasłem Rajdu, które w tym roku brzmiało: ,,Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie się w przyszłość”.

Słowa polskiego Papieża zainspirowały uczestników literackiego konkursu, jury nagrodziło laureatów w trzech kategoriach literackich. Rajd rozpoczęła Msza święta w Niegowici, podczas homilii ks. proboszcz J. Łomzik przypomniał słowa, które wielokrotnie Jan Paweł II kierował do wiernych z całego świata, by czytali słowo Boże i w życiu kierowali się przesłaniem płynącym z Dobrej Nowiny. Po błogosławieństwie grupy ruszyły na trasę 12 kilometrowego szlaku, który Karol Wojtyła w latach 1948-1949 przemierzał z niegowickiej parafii do Łapanowa. Szlak wytyczono w maju 2000 roku, w 80-tą rocznicę urodzin Karola Wojtyły, z inicjatywy księdza proboszcza parafii Łapanów i Dyrekcji Szkół noszących imię Jana Pawła II – Zespołu Szkół Zawodowych w Łapanowie i Szkoły Podstawowej w Niegowici.

Honorowy Patronat nad Rajdem objęli: Ksiądz Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski, Adam Korta Starosta Powiatu Bocheńskiego, Roman Ptak Starosta Powiatu Wielickiego, Patryk Paszkot Wójt Gminy Łapanów oraz Zbigniew Wojas Wójt Gminy Gdów. Na mecie Rajdu dla jego uczestników  przygotowano ciepły posiłek i pieczone kiełbaski, po krótkim odpoczynku rozpoczęła się oficjalna część imprezy; wręczono nagrody autorom najlepszych prac literackich, rozlosowano wiele nagród rzeczowych i oczekiwane przez wszystkich – rowery dla „Szczęściarzy Rajdu”.

Fundatorzy tych cennych nagród: Starosta Powiatu  Bocheńskiego Adam Korta (reprezentowany przez Ryszarda Drożdżaka – Wicestarostę Powiatu Bocheńskiego), Starosta Powiatu Wielickiego Roman Ptak, Wójt Gminy Łapanów Patryk Paszkot oraz Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas (reprezentowany przez Pana Grzegorza Piętaka – Wicewójta Gminy Gdów) oraz proboszczowie parafii łapanowskiej i niegowickiej – ks. kanonik Marek Skop oraz ks. kanonik Janusz Łomzik sami wybierali szczęśliwe losy i przekazywali w ręce nagrodzonych wspaniałe rowery. Kolorem tegorocznego rajdu był biały, dlatego na dziedzińcu budynku było świetliście i jasno nie tylko od białych ubrań, ale także od roześmianych buzi dzieci i błyszczących, wielokolorowych baniek mydlanych. W tym roku w Rajdzie wzięło w nim udział około 600 pielgrzymów. Najmłodsza Anielka liczyła sobie półtora miesiąca – tradycyjnie została nagrodzona pluszową zabawką, najstarszy uczestnik Rajdu zastrzegł sobie anonimowość. Na zakończenie wydarzenia pofrunęły wysoko w stronę uczestników smaczne cukierki. XXIII Rajd Szlakiem Papieskim z Niegowici do Łapanowa stał się już historią. Organizatorzy serdecznie dziękują za spotkania, wspólne wędrowanie, rozmowy na trasie, modlitwę i dobre życzenia.