I Sesja Rady Powiatu. PiS obszedł się smakiem. Adam Korta starostą, Jarosław Marzec – Przewodniczącym Rady

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Bochni odbyła się pierwsza sesja VII kadencji Rady Powiatu Bocheńskiego. W jej trakcie wybrano przewodniczącego Rady,  jego zastępców, a także starostę bocheńskiego i członków Zarządu Powiatu Bocheńskiego. 
Przypomnijmy, że w składającej się z 23 osób Radzie, w wyniku wyborów samorządowych największym klubem był klub Prawa i Sprawiedliwości, w skład którego wchodzi 11 osób. Aby uzyskać większość w Radzie potrzebował jednego głosu i.. się go nie doczekał. Języczkiem u wagi była postawa Eweliny Makowskiej, która do Rady Powiatu weszła jako jedyna kandydatka  z listy Niezależnych. Mimo wcześniejszych spekulacji na temat jej udziału w koalicji z PiS, wybrała współpracę z Naszą Wspólną Sprawą, Wspólną Drogą i Koalicją Obywatelską. Tak złożona koalicja zyskała przewagę jednego głosu i tym samym mogła zadecydować o rozdziale stanowisk w Radzie i Zarządzie Powiatu.
Obrady otworzył Józef Słonina, radny senior. Wkrótce zastąpił go Jarosław Marzec (KO), który zyskał większe poparcie (12 głosów) dla swojej kandydatury na Przewodniczącego Rady Powiatu Bocheńskiego od Tomasza Całki (11 głosów, PiS). Nowy Przewodniczący powiedział:  Będziemy brać odpowiedzialność za powiat bocheński. Jestem człowiekiem pragmatycznym. Będę starał się, abyście państwo mieli komfort pracy.  Wkrótce przeprowadzono kolejne wybory. Tym razem na zastępców Przewodniczącego. O funkcję tę ubiegali się Krzysztof Kołodziejczyk (NWS), Marek Patalita (PiS) oraz Józef Słonina (WD). W wyniku głosowania, pierwszy z nich otrzymał 13 głosów, drugi 11, a trzeci 15 głosów.
Najważniejszym wyborem był jednak wybór starosty bocheńskiego. O tę funkcję rywalizowali dotychczasowy starosta – Adam Korta oraz przedstawiciel PiS – Krzysztof Kokoszka. Zwyciężył jednym głosem Adam Korta, dla którego będzie to kolejna kadencja zarządzania powiatem bocheńskim.
Zastępcą starosty pozostanie Ryszard Drożdżak (WD). Za pełnioną przez niego funkcją zagłosowało 12 radnych,  8 było przeciwko, a 3 osoby wstrzymały się od głosu. W skład Zarządu Powiatu Bocheńskiego weszli także Rafał Rudka, Ewelina Makowska oraz Róża Gawłowicz.