Zakończyła się trzecia polska edycja konkursu What’s Your Story – nagrodzone uczennice ze Starego Wiśnicza! Zobaczcie dziecięcą wizję szkoły przyszłości.

Właśnie rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu What’s Your Story, organizowaną przez Trend Micro w ramach globalnej inicjatywy Internet Safety for Kids and Families (ISKF). W tegorocznej odsłonie konkursu dzieci miały za pomocą krótkiego filmu lub plakatu odpowiedzieć na pytanie: „Jak rozwój technologii i sztuczna inteligencja mogą zmienić Twoją szkołę?”.  Miło nam poinformować, że Maja Kokoszka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu zwyciężyła w kategorii plakat (dla uczestników w wieku 7 – 10 lat), a Aleksandra Gicala z tej samej szkoły, zdobyła wyróżnienie w tej kategorii. Prace zostały przygotowane pod opieką Pani Ewy Wojewody.

 

Do konkursu zgłoszono 36 prac. Kreatywność i różnorodność spojrzenia na to niezbyt łatwe zagadnienie zachwyciły jurorów. Część nadesłanych prac przedstawiało temat w sposób humorystyczny, część w sposób bardzo utopijny,  pojawiły się także wizje dystopijne i ostrzegawcze. Jak wyglądałaby szkoła za 50, 100, 300 lat? Czy sztuczna inteligencja ułatwi naukę, a może wręcz przeciwnie? Gdzie w tym wszystkim rola nauczyciela? Zachęcamy do obejrzenia wszystkich prac na stronie konkursowej, aby zobaczyć szkołę przyszłości oczami dzieci i młodzieży.

Dorasta pokolenie, które nie zna świata bez nowych technologii. Rozmawiają przez komunikatory, na streamingach oglądają filmy i seriale, a rozrywki szukają w grach online. Jednocześnie bardziej niż dorośli dostrzegają w cyfrowych narzędziach potencjał edukacyjny, co doskonale widać w tej edycji konkursu „What’s Your Story”. W tegorocznych pracach pobrzmiewa coś jeszcze – tęsknota za światem offline. Młodzi czują, że to, co zero-jedynkowe, jest tylko dodatkiem do analogowej przestrzeni, w której można doświadczyć znacznie większego bogactwa doznań. Nie dostarczą ich okulary VR czy szalone loty dronem – no, chyba że obok będzie drugi człowiek. Fakt, że młodzi czują to już teraz, daje nadzieję na lepszą przyszłość dla nas wszystkich – mówi Marcin Perfuński, autor bloga SuperTata.tv, jeden z jurorów konkursu.

Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Temat sztucznej inteligencji oraz rozwoju technologii jest bardzo aktualny i pojawia się w wielu dyskusjach licznych branż. Nie da się ukryć, że technologia ma ogromny wpływ na naszą codzienność już od najmłodszych lat. Celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do włączenia się do globalnej rozmowy na temat cyberbezpieczeństwa oraz wykorzystania nowych technologii. Zwycięzcy kategorii indywidualnych otrzymali Play Station 5, a kategorii grupowych – bony do Allegro o wartości 2000 zł.

Byłam pod dużym wrażeniem kreatywności młodych uczestników. Roboty zastępujące nauczycieli, interaktywne tablice i technologie VR jako pomoc w nauce to tylko niektóre
z tematów prac plastycznych i filmów przesłanych na konkurs „What’s Your Story”. Przy czym młodzi twórcy zauważają, iż wśród tych wszystkich nowoczesnych rozwiązań brakuje czegoś fundamentalnego – rozmów, zwyczajnych kontaktów międzyludzkich, spotkań. Proponują wspólne działania, nawet z nauczycielami! – aby pogodzić udogodnienia technologiczne ze zwyczajnym funkcjonowaniem offline
. Nadzieją napawa hasło zwycięskiego projektu: Nie ma szkoły bez uczniów i nauczycieli, nawet z zastosowaniem sztucznej inteligencji. To przypomnienie, że technologia powinna służyć nam, a nie odwrotnie – mówi Agnieszka Wielądek, Community Manager z Cyber Women Community, jedna z jurorek.

Prace zwycięzców oraz wszystkich uczestników można obejrzeć na stronie konkursowej: LINK

Głównym celem akcji konkursowej oraz programu Internet Safety for Kids & Families jest przede wszystkim edukacja. Program ISKF pokazuje dzieciom jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z zasobów sieci i być członkiem internetowego społeczeństwa, jednak bez budowania strachu przed Internetem. Tak samo jak w świecie „offline” uczymy się unikać zagrożeń, tak samo musimy nauczyć się zwracać na nie uwagę w Internecie. W ramach działalności ISKF przeprowadzono również badanie dotyczące obaw rodziców o bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Zachęcamy do zapoznania się z jego wynikami: LINK

Patronat nad konkursem objęli: Cinema City, Allegro, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, społeczność Cyber Women Community, Waldemar Grabowski, autor bloga zdalna-lekcja.pl oraz Marcin Perfuński, autor bloga SuperTata.tv. Dziękujemy za wsparcie! Konkurs organizowany jest lokalnie w 9 krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Japonii. W Polsce była to już trzecia jego edycja.