Implant Neuralink wszczepiony pierwszemu człowiekowi

Czy możliwe jest, aby obsługiwać komputer jedynie za pomocą swoich myśli? Elon Musk jest o tym przekonany. Założona przez niego w 2017 roku firma Neuralink zaczęła intensywne prace nad nowatorskimi systemami, które miałyby to umożliwiać. Na początku 2024 roku doszło nawet do przeprowadzenia badania na człowieku, któremu jako pierwszemu wszczepiono implant Neuralink. Jak przekonuje sam Elon Musk, wstępne wyniki wyglądają obiecująco.

Na czym miałoby polegać działanie implantu?

Neuralink to firma, którą Elon Musk zdecydował się założyć po to, aby znaleźć sposób na połączenie mózgu człowieka z komputerem. Miałby być to sposób na jego obsługę za pomocą samego umysłu. Poza tym założyciel Neuralink wspominał też, że wszczepianie do mózgu specjalnych implantów będzie pozwalało na podnoszenie zdolności intelektualnych. Wszystko to brzmi obiecująco, jednak niesie za sobą również wiele kontrowersyjnych kwestii. Zwłaszcza pod kątem etyki, a także niepożądanych skutków tak ogromnej ingerencji w ludzie ciało.

Implant Neuralink, który na początku 2024 roku został wszczepiony pierwszemu człowiekowi został nazwany „Telepatia”. Określenie to jasno wskazuje na to, na czym miałoby polegać jego działanie. Głównym zdaniem implantu ma być umożliwienie kontroli nad komputerem, a także urządzeniami przenośnymi, za pomocą samych myśli. Miałaby to być ogromna nadzieja na lepsze funkcjonowanie m.in. osób z niepełnosprawnością mających kłopoty z kończynami. Za pośrednictwem komputera czy telefonu można bowiem bezproblemowo się komunikować, a także zarządzać innymi urządzeniami. Niemniej jednak, do tego z pewnością jest jeszcze daleko.

Sprawdź także: Pierwszy człowiek z implantem Neuralink

Informacji wciąż jest niewiele

Od tego, jak implant Neurolink został wszczepiony pierwszemu człowiekowi, minęło już dość sporo czasu. Mimo to danych na temat samej procedury, dalszych badań czy stanu pacjenta wciąż jest niewiele. Na ten moment firma, a także sam jej właściciel, publikowali zaledwie zdawkowe informacje. Miejmy nadzieje, że nie zwiastuje to niepowodzeniem projektu, a jedynie ścisłą pracą nad jego dalszymi etapami.

Z informacji, jakie można znaleźć w mediach społecznościowych wynika, że pacjent, któremu wszczepiono implant czuje się dobrze i powoli wraca do zdrowia. Elon Musk z ogromną nadzieją przekazał także, że wstępne wyniki eksperymentu są dość obiecujące. Wszystkie te informacje zostały opublikowane na platformie X 29 stycznia 2024 roku. Osoby ciekawe tego w jakim stanie jest pacjent, a także jak działa implant, muszą jeszcze poczekać. Od tamtej pory ani Elon Musk, ani Neuralink nie publikowali żadnych postów na ten temat. Być może wynika to z tego, że sam projekt jest dość kontrowersyjny i już nie raz spotkał się z negatywnym odbiorem. Zwłaszcza, kiedy firma została oskarżona o to, że testuje implanty na zwierzętach, które miałyby na tym ucierpieć.

Czytaj więcej ciekawych artykułów w portalu Uzdalnieni.pl