Jak sprostać wymaganiom rozliczenia cła do Wielkiej Brytanii?

Rozliczenie cła do Wielkiej Brytanii może wydawać się skomplikowanym procesem, jednak posiadając odpowiednią wiedzę dotyczącą obowiązujących przepisów oraz wsparcie agencji celnej, całą procedurę jesteś w stanie przeprowadzić szybko i sprawnie. W niniejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób obliczyć kwotę należnego HMRC podatku celnego i jak go uregulować. Zapraszamy do lektury po więcej szczegółów.

Rozliczenie cła do Wielkiej Brytanii — krok po kroku

Proces rozliczania cła do Wielkiej Brytanii i poprawne tworzenie deklaracji celnej obejmuje kilka kluczowych etapów.

  1. Poznanie i wprowadzenie do deklaracji kodu towarowego (inaczej Commodity Code). W zależności od konkretnego towaru, który ma być objęty procedurą celną, w deklaracji trzeba uwzględnić odpowiedni kod towarowy. Ich lista jest dostępna na oficjalnej stronie rządowej Wielkiej Brytanii.
  2. Przewalutowanie po oficjalnym kursie wymiany — Exchange rate. Wartość towaru musi być przeliczona na funty szterlingi (GBP) zgodnie z kursami wymiany, udostępnianymi przez brytyjskie władze celne. Stawki te są aktualizowane co miesiąc.
  3. Obliczenie Value for Customs Duty, czyli dokładnej wartości celnej danego towaru. Istnieje pięć różnych metod, z których korzysta się zgodnie z okolicznościami. Do obliczeń wykorzystuje się pierwszy sposób, a kolejne są wybierane tylko w przypadku braku możliwości zastosowania poprzedniego.

Metody te obejmują:

  • Wykorzystanie wartości z faktury;
  • Wykorzystanie wartości identycznego produktu;
  • Wykorzystanie wartości podobnego produktu;
  • Wykorzystanie ceny sprzedaży;
  • Wykorzystanie kosztów produkcji.

Sam proces obliczania kwoty cła polega na pomnożeniu wartości towaru (Value for Customs Duty) przez odpowiednią stawkę taryfy celnej, co daje ostateczną kwotę podatku celnego do uregulowania. Stawki podatku celnego w UK to od 0% do 35%. Po spełnieniu odpowiednich warunków stawka dla Unii Europejskiej jest zerowa.

A co z podatkiem VAT?

Rozliczenie podatku VAT to integralna część procesu importu/eksportu związanego z Wielką Brytanią. Niezależnie od tego, ile wynosi stawka cła i czy dany towar jest z niego zwolniony, czy nie. I tak, jak w kwestiach podatku celnego, pomocą służą agencje celne, tak w przypadku podatku VAT odpowiednim wsparciem będzie biuro księgowe.

Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy mają duże pole do optymalizacji podatku od towarów i usług, jeśli zdecydują się na rejestrację swojej działalności w Wielkiej Brytanii. Taki krok pozwala też usprawnić wszystkie procesy celne. Dobrze jest w tym celu nawiązać współpracę z biurem księgowym wyspecjalizowanym w rozliczaniu polskich rezydentów i ich spółek Limited (LTD). Taki podmiot nie tylko pomoże w założeniu firmy w UK, nawet w 24-48 godzin, ale zadba również o wszystkie sprawy podatkowe i kontakt z HMRC, czyli brytyjskim odpowiednikiem urzędu skarbowego.

Rozliczanie cła do UK — krótkie podsumowanie

Wnioski? Rzetelne i dokładne rozliczenie cła do Wielkiej Brytanii to klucz do sprawnego prowadzenia działalności importowej czy eksportowej. Dla ułatwienia całego procesu warto rozważyć rejestrację firmy w formie spółki Limited (LTD), co pozwoli także na optymalizację podatkową. Pamiętaj, że każdy etap procesu wymaga uwagi i dokładności, a błędy mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Więcej o tym „Jak rozliczyć i zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?” na blogu Kancelarii Tax Angels.