Jasełka w Kobylu. Rozmach i jakość z przesłaniem

W niedzielę w hali sportowej przy szkole podstawowej w Kobylu odbyły się tradycyjne dla tej miejscowości jasełka. Jak co roku zaangażowane w nie było wiele osób – dziesiątki obecnych i byłych uczniów, rodzice, nauczyciele, miejscowy proboszcz a także władze samorządowe. Efekt był wspaniały. Połączono grę aktorską na rozbudowanej scenie z licznymi elementami multimedialnymi. Końcowa piosenka o pokoju w wykonaniu dzieci dopełniła całości. Po prostu wow!

 

W jasełka zaangażowana jest cała miejscowość. Od budowy scenografii, przez przygotowanie urozmaiconych strojów, rekwizytów, muzykę po grę aktorską. Na dużej scenie zlokalizowanej w hali sportowej widzieliśmy uczniów wszystkich klas tamtejszej szkoły podstawowej, którzy tworzyli chór, odgrywali mniej lub bardziej złożone role. Wtórowali im rodzice, których zapamiętamy jako rezolutnych pastuszków prowadzących komiczne, odwołujące się do aktualnych wydarzeń i zjawisk, dialogi. Nauczyciele i sołtys Kobyla odgrywający role aniołów. Z kolei pracownicy samorządu z burmistrz Nowego Wiśnicza -Małgorzatą Więckowską, byli bohaterami kilkuminutowego filmu nagranego w scenerii wiśnickiego zamku, przedstawiającego biblijnego Heroda, jego żonę, świtę, anioła, diabła i mędrców ze wschodu. Film  wyświetlony został w centralnej części sceny i bezpośrednio korespondował z dynamiką całości jasełek. Nie sposób pominąć tak ważnego przy ambitnym i rozbudowanym projekcie – profesjonalnego oświetlenia i nagłośnienia, które miało nie tylko poprawiać walory akustyczne i wizualne całości, ale  również podkreślać znaczenie poszczególnych scen, jak chociażby gra cieni przedstawiająca narodziny Chrystusa.

Wydarzenia ze sceny często przeplatane były piosenkami wykonywanymi przez dziecięcy chór, niekiedy ograniczony do śpiewu solistów czy także wprowadzeniami do następujących wydarzeń przez dyrektor szkoły – Agnieszkę Wąsik (w początkowej części przedstawienia) oraz odgrywanej postaci świętego Franciszka z Asyżu. Tematyka jasełek – tak znana z licznych ich wersji – została w bieżącym roku wzbogacona o chwytające za serce, wyśpiewane, przesłanie dzieci proszące o pokój na świecie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz wkrótce również materiału wideo z jasełek.