reklama a

Tysiąc sześćset sadzonek drzew trawiło do mieszkańców Bocheńszczyzny. Zdjęcia

Do mieszkańców trafiło ponad 1600 sadzonek drzew. Dzieci i młodzież zbudowali ponad 30 domków dla owadów. Przedszkolaki i uczniowie wzięli udział w lekcjach ekologicznych i konkursach. To wszystko w ramach II Ekologicznego Pikniku Edukacyjnego podczas akcji #drzewodlaklimatu, który odbył się w piątek na bocheńskim Rynku. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Bochni w ramach II Małopolskiego Dnia dla klimatu.

Adam Korta wraz z Ryszardem Drożdżakiem rozdali mieszkańcom 1600 sadzonek drzew liściastych. Głównie grabów i lip, ale również drzew owocowych takich jak wiśnie, jabłonie i grusze.

Rodzinna atmosfera i obecność wielu mieszkańców powiatu utwierdza nas w przekonaniu, iż takie akcje są potrzebne i dostrzegalne. Jeśli dodamy do tego cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem prelekcje ekologiczne, warsztaty, quizy, konkursy oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, to możemy uznać, iż centrum Bochni przez te parę godzin stało się swoistym centrum działań ekologicznych na terenie powiatu. Cieszy nas to tym bardziej iż całemu wydarzeniu przyświecała idea sadzenia nowych drzew, które jest działaniem niezwykle prostym, a przy tym jakże ważnym i niezbędnym dla ochrony naszego środowiska i klimatu

— – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Piknik przyciągnął przedszkolaków, uczniów bocheńskich szkół średnich i podstawowych, którzy mogli posłuchać opowieści i ciekawostek o Puszczy Niepołomickiej, zwierzętach ją zamieszkujących oraz otaczającej nas przyrodzie. Tą część prowadzili przedstawiciele Nadleśnictwa Niepołomice, którzy przekazali również 1000 sadzonek grabu na piątkowe wydarzenie.

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego prowadzili warsztaty, podczas których dzieci i młodzież zbudowali ponad 30 domków dla owadów, które później zabrali do swoich przedszkoli i szkół. Warsztaty o pszelarstwie prowadzili przedstawiciele Pasieki u Kiejdów z Bochni.

Pracownicy bocheńskiego starostwa, oprócz rozdawania sadzonek, prowadzili również konkursy z nagrodami. Każdy kto odwiedził piknik, mógł także zasmakować lokalnych produktów regionalnych pochodzących z Leszczyńskiego Spichlerza, Borówkowego Roju oraz Pasieki u Kiejdów.

Partnerami wydarzeniami byli: Nadleśnictwo Niepołomice, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz firma Katmantu. W akcji uczestniczyli i pomagali również uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni wraz z nauczycielami.

Działanie finansowane przez Powiat Bocheński w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005 realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

[mm]