reklama a

W bocheńskiej Bibliotece: wystawa „Art diversitatis” Sylwii Wenskiej

Od czwartku 15 września przez dwa miesiące w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni można obejrzeć wystawę „Art diversitatis” malarstwa Sylwii Wenskiej.  

 

SYLWIA WENSKA – absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Mieszka i pracuje w Tarnowie. Zajmuje się  projektowaniem wnętrz, projektowaniem i wykonywaniem kostiumów scenicznych oraz elementów scenografii. Od paru lat w swojej aktywności artystycznej skupia się głównie na rysunku i malarstwie. Wykonuje duże rysunki kredkami oraz obrazy akrylowe. Są to alegoryczne portrety, wizerunki zwierząt – ptaków, owadów, ryb. Prace posiadają intensywną kolorystykę i duży format. Ze względu na spory obszar inspiracji artystycznych swoje prace umieszcza w cyklach malarskich, które subtelnie dotykają bardzo różnych tematów, problemów, idei. Delikatnie zaznaczają się wątki religijne, ekologiczne czy ostatnio polityczne (nowy cykl „Polityka”). Te treści ubrane są w mocny kolor i rysunek, czasem lewitujący w kierunku komiksu, pop-artu czy mangi.

 

Na wystawie zaprezentowane są prace z różnych cykli malarskich: „Portrety Niebieskie”,”Tropicalia”,”Dziewczyna o niebieskich włosach” „Dollsy”,”Polityka”,” Ikonostas” i najnowszy cykl „Serafini”. Do takiego zaaranżowania ekspozycji zainspirował mnie szczególny charakter przestrzeni wystawienniczej w Bibliotece w Bochni. Zazwyczaj obiekty wystawowe są jedną, dużą przestrzenią, tutaj mamy do czynienia z przestrzenią podzieloną na kameralne aneksy wystawiennicze. To daje możliwość pokazania bardzo różnych prac, które mają własną przestrzeń i nie wchodzą w bezpośrednią relację z sąsiednimi obiektami – powiedziała Sylwia Wenska

Świadomie decydując się na różnorodność ekspozycji, mam nadzieję, że ta odmienność będzie atutem wystawy. Stąd też wziął się pięknie brzmiący po łacinie tytuł wystawy „Art diversitatis”, co w tłumaczeniu znaczy artróżnorodność. Tu wzoruję się na modnym ostatnio terminie w naukach przyrodniczych i w ekologii – bioróżnorodność gatunkowa – i  przenoszę go w obszar sztuk plastycznych – dodała artystka.