Bieg Majora Bacy. Kamil Wilczek najlepszy spośród 159 biegaczy

Jak co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia odbył się w Chodenicach Memoriałowy Bieg Majora Bacy upamiętniający żołnierza Armii Krajowej Jana Kaczmarczyka ps. „Baca”.  W upalne popołudnie w głównym biegu udział wzięło 159 zawodników, do mety dobiegło 158. Zwyciężył Kamil Walczyk z Makowa z czasem 00:30:57.39.

XXVIII Memoriały Bieg Majora Bacy rozpoczął się, na sygnał wiceburmistrza Gustawa Korty, o godzinie 16.00. uczestnicy biegu pokonali trasę o długości 10 km biegnąć ulicami Chodenicką i Karosek. Pierwszy metę XXVIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył Kamil Walczyk z Makowa z czasem niespełna 31 minut (00:30:57.39). Tym samym pobił on ubiegłoroczny najlepszy wynik, należący do Aleksandra Dragana z Kieleckiego Klubu Lekooatletycznego, który wówczas uzyskał czas 00:32:49.39. Do pobicia rekordowego czasu, który należy do Ruslawa Sauczaka, który dziewięć lat temu pokonał ten dystans z wynikiem 00:29:57, pozostało więc niewiele. Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:32:59.99 zdobył Tomasz Wójcik z miejscowości Rudze, klubu Aktywna Pszczyna Runners Team. Trzeci na podium stanął zakopiańczyk Patryk Rydziński z UKS Filipides Teresin z czasem 00:33:31.28.

Wyniki kategorii Open:

1. Walczyk Kamil  z Makowa czas: 00:30:57.39
  2. Wójcik Tomasz z miejscowości Rudze 00:32:59.99
  3. Rydziński Patryk z Zakopanego 00:33:31.28

Wśród kobiet najlepszy czas 00:40:05.92 osiągnęła Maria Bahranowska-Kilian, reprezentująca AZS AWF Kraków Masters. Rekord na tej trasie wśród kobiet należy do zawodniczki z tego samego klubu Katarzyny Broniatowskiej, która w 2018 roku pokonała ten dystans z czasem 00:34:59. Drugie miejsce wywalczyła bochnianka Karolina Brzegowa z czasem 00:41:44.83. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła krakowianka Monika Bartuś, która przekroczyła metę z czasem 00:44:22.25.

Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych – wyniki, przypominamy, na stronie do startu.pl (nagrody się nie duplikują, więc osoby, które były nagradzane w kategorii open, nie były brane pod uwagę w klasyfikacji wiekowej).

– Ponad połowa startujących w tym roku (podobnie jak w ubiegłym), to biegacze z powiatu bocheńskiego – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Cieszy nas fakt, że ta dyscyplina sportowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. – W XXVIII edycji biegu na starcie stanęło 81 mieszkańców powiatu bocheńskiego, w tym 18 kobiet.

Wśród nich wystartowali reprezentanci takich klubów jak: współorganizatora Biegu Majora Bacy – Salt Runners Bochnia oraz m.in. Creative Bochnia Biega Team (dawne Dziki), Global Natureon Bochnia Biega Team, Klub Biegacza AZS UEK, WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz.

Wyniki biegaczy powiatu bocheńskiego
– Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Adam Rębilas z Nowego Wiśnicza, który wynikiem  00:33:40.78 poprawił swój ubiegłoroczny czas 00:34:35.03 (wtedy również był pierwszy w opisywanej kategorii).
– Drugie miejsce w klasyfikacji powiatowej wybiegał również wiśniczanin Krzysztof Filipek z czasem 00:35:53.84.
– Trzeci na mecie był bochnianin Krzysztof Goc z czasem 00:36:39.32.

Pełne wyniki Biegu

Wśród kobiet – mieszkanek powiatu bocheńskiego kolejne miejsca zajęły:
– pierwsze bochnianka Karolina Brzegowa z czasem 00:41:44.83,
– drugie Karolina Kokoszka, biegająca w WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz z czasem 00:46:54.99,
– trzecie Marzena Gut, z Borku, biegająca w Salt Runners Bochnia z czasem 00:46:57.97

Uroczystość  dekoracji zwycięzców XXVIII Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Ryszard Drożdżak wicestarosta powiatu bocheńskiego i Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci i młodzież pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Tutaj padają naprawdę rekordy! Na starcie pojawiła się znana w środowisku biegaczy siedemdziesięcioośmioletnia tarnowianka Barbara Prymakowska. Najstarszym, wyróżnionym zawodnikiem był znany bochnianin Zygmunt Malewski (r. 1940). Najmłodszy biegaczem był póltoraroczny (z 2021 roku) Szymon Górka ze Stanisławic i w kolejności (z 2020 roku) Jan Kapałka z  z Jodłówki i Dominik Bułat.

Tuż przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. Po raz kolejny padł tutaj rekord – na starcie stanęło 176 zawodników (o 6 więcej niż w ubiegłym roku). Młodzi biegacze startowali w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6, 8, 12 i 16. Najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle najmłodsi – dzieci do lat 6 (36 chłopców, 25 dziewczynek). Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.

Co roku obserwujemy wzrost zainteresowania biegiem dla dzieci i młodzieży – mówi dyrektor biegu S. Bajda. – Szczególnie wśród najmłodszej grupy swoje zaangażowanie wykazują nie tylko biegacze ale również ich rodzice. Gratulujemy młodym zawodnikom i dziękujemy rodzicom za zaszczepianie dzieciom miłości do ruchu.

Wszyscy uczestnicy biegu głównego otrzymali pamiątkowe koszulki. Na szyjach tych zawodników, którzy ukończyli zmagania, zawisły medale. Zwycięzcy biegu głównego (jak już wspominaliśmy) otrzymali nagrody finansowe, dzieci na podium dyplomy i nagrody rzeczowe. Najstarsi zawodnicy otrzymali drobne upominki, a dla trzech najmłodszych zawodników przeznaczono pluszaki.

Biegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji dla całych rodzin, konkursy i gry, wesołe miasteczko, grillowanie oraz na zakończenie zabawa przy muzyce.

Tekst: MOSiR Bochnia, własne