Reklama

Mikołaj z Bochni na Wileńszczyźnie

W miniony weekend przedstawiciele Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci na czele z Prezesem Grzegorzem Pałkowskim odwiedzili rodaków z Gminy Podbrzezie na Wileńszczyźnie. W ten szczególny czas, którym jest okres Bożego Narodzenia zawieźli worek pełen prezentów dla najmłodszych, a także paczki dla rodzin w potrzebie.

Podczas wizyty Święty Mikołaj spotkał się m.in. z dziećmi członków wspólnoty lokalnej Glinciszki – Podbrzezie, dziecięcym zespołem tanecznym w Glinciszkach, nie zapomniał o maluchach z przedszkoli w Glinciszkach i Anowilu, wizytował Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu a także Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Długo wyczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach dzieci, które chętnie zaprezentowały niezwykłemu gościowi tańce, wiersze i piosenki. Były zdjęcia z Mikołajem, a przede wszystkim uśmiech od ucha do ucha i wielka, szczera radość.

Mikołajkowa akcja byłaby niemożliwa gdyby nie pomoc mieszkańców Bochni i okolic, naszych sponsorów i partnerów: Contimax S.A, Caritas przy kościele św. Pawła Apostoła w Bochni, Pizza&Kebab Ambrozja w Nowym Wiśniczu, Torty Bochnia, Klub Historyczny Contra Spem Spero, Szkolne Koło Wolontariatu w Pogwizdowie oraz Społeczności; Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni, Szkoła Podstawowa w Grobli, Szkoła Podstawowa w Drwini, Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepubliczne Przedszkole w Bochni.

Wileńszczyzna to ziemia odebrana Polsce, przez wieki związana z naszą tradycją i kulturą tworzyła Rzeczpospolitą. Wielka część naszej tożsamości narodowej, to o niej pisał Mickiewicz, za nią tęsknił Słowacki. Na Uniwersytecie Wileńskim powstawała, krzepła i rozwijała się polska nauka. Po II wojnie światowej, za przesuniętą na zachód granicą pozostali Polacy, do dziś zmagający się z niezliczonymi trudnościami i problemami. Polacy, którzy nigdy z ojczystej ziemi nie wyjeżdżając znaleźli się nagle za granicą Polski. Z pokolenia na pokolenie zmagają się z trudnym losem, a mimo wszystko dalej są Polakami, chcą żyć jak w Polsce, krzewią wartości kultury polskiej, kultywują tradycje narodowe Polski. Wspierajmy ich w zachowaniu polskości.

Z całego serca dziękuję wszystkim którzy wspierają nasze akcje „Dzieciom na Kresach”. Kolejny wyjazd zaplanowany w okresie Świąt Wielkanocnych”  – powiedział Grzegorz Pałkowski ze Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci