Reklama

Jak uzyskać odszkodowanie powypadkowe – 5 cennych porad

Nawet starając się unikać niebezpieczeństwa, jesteśmy narażeni na udział w wypadku, w wyniku którego możemy ponieść wymierne szkody: zarówno osobowe, jak i rzeczowe. Zdarzeniu takiemu towarzyszą z reguły duże emocje, przez które zapominamy o wielu istotnych kwestiach, związanych z wnioskowaniem o odszkodowanie. By uzyskać odpowiednio wysokie odszkodowanie po kolizji drogowej, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich?

#1 Uwzględnij wszystkie poniesione szkody

Uczestnicząc w wypadku samochodowym, możemy ponieść wiele szkód – zarówno rzeczowych, jak i osobowych. Ubiegając się o odszkodowanie, warto dokładnie ustalić, co konkretnie straciliśmy. Na ogół myślimy tylko o uszkodzeniach naszego samochodu, tymczasem w wypadku stracić możemy również wiele innych cennych przedmiotów – telefon, nawigację, odzież itd. Za wszystkie te przedmioty możemy domagać się odszkodowania. Niezwykle istotne jest też to, by pod uwagę wziąć również szkody osobowe – nawet pozornie niewielki uszczerbek na zdrowiu może istotnie zmienić nasze dalsze życie, więc zadbajmy też o odpowiednią dokumentację medyczną.

#2 Wezwij policję na miejsce wypadku

Wnioskowanie o ubezpieczenie wymaga dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów, które potwierdzą przebieg wypadku, wskażą winnego i udokumentują poniesione szkody. Mając na uwadze powyższe, dobrze będzie na miejsce wypadku wezwać policję. Sporządzona przez policjanta notatka z pewnością okaże się bardzo pomocna na dalszych etapach ubiegania się o odszkodowanie. Podpisane przez sprawcę oświadczenie może nie być równie skuteczne. Może się on bowiem z niego wycofać, powołując się chociażby na stres. Ustalenie w takiej sytuacji winnego odbywa się sądownie, co oznacza, że pochłonie wiele czasu i istotnie odsunie w czasie wypłatę odszkodowania.

#3 Zadbaj o wszystkie dokumenty

Kompletna dokumentacja jest kluczowa przy wnioskowaniu o środki od ubezpieczyciela. Warto zatem rozpocząć jej komplementowanie już od samego początku. Mowa chociażby o wspomnianej w poprzednim punkcie notatce policyjnej, ale i zdjęciach wypadku, które możemy samodzielnie wykonać przy pomocy telefonu. Nie należy również zwlekać z samym zgłoszeniem szkody. Dlaczego? Może od tego zależeć odszkodowanie powypadkowe. Ubezpieczyciel może uznać, że rozmiar szkody się zwiększył w wyniku użytkowania uszkodzonego pojazdu przez czas, który upłynął od zdarzenia do zgłoszenia szkody.

#4 Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy

Odszkodowanie po wypadku, wyliczone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, bardzo często bywa zaniżone. Jest to standardowa praktyka, która pozwala firmom ubezpieczeniowym generować niemałe oszczędności. Jeśli rzeczywiście dostrzegamy braki lub nieścisłości w kosztorysie, przekazanym nam przez ubezpieczyciela, skorzystajmy z pomocy niezależnego rzeczoznawcy i raz jeszcze oceńmy zakres poniesionych szkód oraz koszt ich naprawy. Nowy kosztorys będziemy mogli załączyć do wniosku do ubezpieczyciela i zakwestionować jego wyliczenia. Dzięki temu prostemu działaniu możemy naprawdę istotnie podnieść finalną kwotę należnego nam odszkodowania.

#5 Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Nie da się ukryć, że walka z ubezpieczycielem wymaga dobrej znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz praktyk stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli brakuje nam takiej wiedzy lub po prostu nie mamy czasu na samodzielne załatwienie tej sprawy, skorzystajmy z pomocy fachowców. W naszym imieniu skontaktują się z ubezpieczycielem i wynegocjują dla nas możliwie najwyższą kwotę. Dlaczego? Wynegocjowane odszkodowanie za wypadek na ogół wpływa na finalne wynagrodzenie takiego podmiotu.