Reklama

Jakub Kuszlik czwarty w Konkursie Chopinowskim. „Mam nadzieję, że przyniosłem trochę dumy dla tego miasta”

Jakub Kuszlik  zajął ex aequo z Japonką Aimi Kobayashi czwarte miejsce w XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zwyciężył  Bruce Liu z Kanady. Bochnianin otrzymał również  nagrodę przyznaną przez Polskie Radio za najlepsze wykonanie mazurków.

 

Kilka dni temu napisaliśmy, że awans Jakuba Kuszlika do finału Konkursu Chopinowskiego jest jego wielkim sukcesem. Bochnianin nie spoczął jednak na już jakże zasłużonych laurach i zajął czwarte miejsce w ścisłym finale, w gronie najlepszych pianistów świata, Konkursu, który w ocenie fachowców stał na najwyższym poziomie.

Sukces Kuszlika  to przede wszystkim efekt jego ciężkiej, wieloletniej pracy, pewnie przezwyciężenia chwil słabości, wsparcia bliskich i pracy jego mistrzów. To także czas radości dla Bochni. Pytany przez dziennikarzy Programu Drugiego Polskiego Radia o to czy w Bochni zapanowała „Kuszlikomania” odparł, że bocheńskie lokalne media mają „bzika na jego punkcie”. Jest to bardzo miłe. Bardzo to miłe, że jest takie wsparcie z tego środowiska i bardzo je pozdrawiam. Mam nadzieję, że przyniosłem trochę dumy dla tego miasta – powiedział Kuszlik.

Pytany czy odczuwa rosnącą popularność, potwierdził, że otrzymuje wiele zaproszeń na mediach społecznościowych, stał się rozpoznawalny, część osób prosi go o autografy.

 

Nagrody główne:

I nagroda –  Bruce  Liu, Kanada

II nagroda ex aequo –  Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

II nagroda ex aequo – Kyohei Sorita, Japonia

III nagroda – Martin Garcia Garcia, Hiszpania

IV nagroda ex aequo –  Aimi Kobayashi, Japonia

IV nagroda ex aequo – Jakub Kuszlik, Polska

V nagroda – Leonora Armellini, Włochy

VI nagroda –  J J Jun Li Bui, Kanada

 

Nagrody specjalne:

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Jakub Kuszlik, Polska

Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Martin Garcia Garcia, Hiszpania

Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

 

Źródło: Program Drugi Polskie Radio, chopin2020.pl, własne