Reklama

Jak znaleźć dobre materace piankowe? Wskazówki doboru rozmiaru materacy

Na komfort snu wpływa wiele czynników i oprócz rzeczy związanych bezpośrednio z sytuacja życiową (sytuacje z jakimi dana osoba zmaga się w ciągu dnia i co za tym idzie poziom jej stresu) często bardzo istotne jest również to na czym i jak się śpi. Komfortowy i jakościowy sen zapewni odpowiednio dobrany materac, który zapewni odpowiednie podparcie dla nadwyrężonych codzienną pracą mięśni, a jednocześnie będzie idealnie pasował do ciała użytkownika. Jak dobrać jednak odpowiedni materac piankowy pod kątem rozmiaru i na co zwrócić szczególną uwagę? Poznaj, co warto wiedzieć o rozmiarach materacy piankowych.

Materac piankowy – na jaki rozmiar się zdecydować?

Dobór odpowiedniego materaca zawsze będzie kwestią indywidualną i nie inaczej jest również w kwestii rozmiaru. Najważniejszymi parametrami są długość i szerokość, ale nie wolno zapomnieć też o grubości, która decyduje najczęściej o tym, jak twardy jest dany model i z jakiego materiału został wykonany. W przypadku materaca piankowego użyto dostosowującej się do kształtu ciała pianki termoelastycznej, dzięki czemu użytkownik może mieć pewność, że poszczególne partie ciała mają zapewniony odpoczynek.

Oprócz standardowych rozmiarów o szerokości 80-, 90- czy nawet 100 cm i długości 200 cm, coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzenie modeli o niestandardowym rozmiarze dostosowanych do osób większych lub tych szukających czegoś bardziej komfortowego. Tutaj ciekawym rozwiązaniem są materace piankowe 120×200 marki Sleepmed, które dzięki zastosowanym materiałom i różnym poziomom miękkości (użytkownik sam może regulować ten parametr) idealnie sprawdzą się w łóżkach standardowych, jak i tych specjalistycznych np. wykorzystywanych do rehabilitacji.

Jak ważny jest rozmiar materaca w kontekście łóżka?

Jeśli użytkownik decyduje się na wymianę materaca, to przed zakupem powinien dokładnie sprawdzić, jakie wymiary ma rama jego łóżka, bo to właśnie tam znajdzie się świeżo zakupiony egzemplarz. W przypadku materacy piankowych warto zwrócić uwagę na dodatkowe obszycie znajdujące się na rogach – jeśli dany model będzie miał takie same wymiary jak rama łóżka, to może się on ostatecznie nie zmieścić. Stąd wskazówka wielu renomowanych producentów, by zamawiać materac odpowiednio mniejszy, co dodatkowo zapewni większą wentylację. Dzięki temu będzie on świeższy i nie zaczną się rozwijać się na nim drobnoustroje czy bakterie, co spodoba się alergikom.

Innym istotnym czynnikiem pod kątem doboru materaca na podstawie rozmiaru jest to, ile osób będzie na nim spało. Wartą rozważania propozycją dla singli są materace piankowe 90×200 z linii Curem, które dzięki wykorzystaniu trzech różnych rodzajów pianek zapewniają dobre podparcie na całej linii kręgosłupa. Do tego, podobnie jak w materacach marki Hilding, zastosowano wkładkę wykonaną z lateksu, która zapobiega przenoszeniu drgań i jest przyjazna dla alergików.

Niestandardowe rozmiary materacy piankowych i ich zalety

Wszelkie modele niestandardowe skierowane są dla klientów o wyższych wymaganiach i podobnie jest również z materacami, których rozmiary można dowolnie dostosowywać do potrzeb użytkownika. Wpływać na to może specyficzny model łóżka lub ograniczona przestrzeń w sypialni, dlatego warto dobrać taki model, który zapewni odpowiednią jakość snu.