Reklama

Jak urządzić pokój gościnny?

Planowanie układu pomieszczeń w domu czy bloku może być nie lada wyzwaniem. W przypadku mniejszego metrażu, często zdarza się, że trzeba znaleźć kompromis między kilkoma rozwiązaniami. Poza łazienką, kuchnią, salonem czy pokojem sypialnym dla dzieci, bądź rodziców, wiele osób zastanawia się gdzie ulokować gości i jak urządzić pokój gościnny, tak aby czuli się oni jak najbardziej komfortowo podczas pobytu w naszym domu.

Położenie pokoju i jego funkcja

Wiele osób zapewne pamięta święta sprzed pandemii, bądź wizyty rodzinne, podczas których trzeba było użyczyć gościom własnego łóżka, samemu śpiąc na materacu. Jeśli chcemy dobrze wypaść w roli gospodarza, warto pomyśleć o niewielkim, ulokowanym “z dala” od kuchni, łazienki czy jadalni pomieszczeniu, specjalnie przeznaczonym na wizyty bliskich przyjaciół, rodziny czy znajomych. Dlaczego jeśli to możliwe powinien znajdować się z dala od miejsc, w których wykonujemy codzienne czynności? Ludzie mają różne preferencje i przyzwyczajenia. By zmaksymalizować komfort wizyty w naszym domu, warto postarać się o to, by rutynowe zachowania, takie jak wstawanie wcześnie rano czy hałasowanie w łazience z powodu braku rozbudzenia o tej porze dnia, nie wpływały na jakość jak i długość snu gości. Spore znaczenie w ogólnym odbiorze gościnności ma również sam wygląd takiego pokoju oraz jego funkcjonalność – w przypadku, gdy zamieszkiwać będą tam często dzieci, warto postarać się o odpowiednie zabezpieczenie ścian i podłóg: w pierwszym przypadku, należy wybierać farby plamoodporne, a w przypadku drugim, warto zwrócić uwagę na panele wodoodporne.

Podłoga i ściany

W momencie, gdy wyznaczymy odpowiedniej wielkości pomieszczenie na pokój gościnny, warto zastanowić się nad jego wyglądem. Poza podstawowymi, trzeba będzie wybrać farbę. Z racji tego, że nasi potencjalni goście mogą mieć różnego rodzaju gust, warto postawić na stonowane i neutralne kolory – biel, beż, barwy kremowe, odcienie szarości (w przypadku, gdy pokój jest dobrze nasłoneczniony).

Poza ścianą, warto zadbać o odpowiedni dobór podłogi. W sypialniach dobrze sprawdzą się dywany i wykładziny, choć mają one minimalną wytrzymałość na wilgoć – podczas pobytu dzieci w pokoju gościnnym, wręcz naturalną sprawą będzie fakt, że coś wyleje się na podłogę, co w przypadku wyżej wymienionych wykładzin dywanowych może skutkować szybkim zużyciem materiału. Co zatem wybrać?

Bardzo dobrym wyjściem będą wszelkiego rodzaju panele podłogowe – od podstawowych, drewnopochodnych po najnowszy wariant i bardziej wytrzymały na zalania czy zachalpania, czyli panele wodoodporne. W przeciwieństwie do standardowych paneli podłogowych, są one czasowo odporne na zalanie i przeciekanie co oznacza, że ich krawędzie nie “podnoszą” się pod wpływem wilgoci. Jeśli chodzi o kolorystykę – w zależności od koloru ścian, należy dobrać ciemne lub jasne panelePodczas projektowania warto postarać się o odpowiednią kompozycję i doskonały wygląd połączenia ścian i podłóg.

Wyposażenie wnętrza

Podstawą wyposażenia w tego typu pomieszczeniach jest zwykle duże, dwuosobowe łóżko. Warto zadbać o to, by materac nie był za twardy, ani za miękki – goście mają różne upodobania, więc najprostszym sposobem będzie znalezienie złotego środka. Warto zadbać o to, by przyjezdni mieli gdzie ulokować swoje rzeczy, dlatego równie istotnym meblem, który powinien znaleźć się w pokoju gościnnym jest szafa, ewentualnie komoda. Jest jeszcze jeden mebel, który może być przydatny w pomieszczeniu dla gości – chodzi o łóżeczko dla dziecka. Często bowiem zdarza się, że rodzina czy przyjaciele przyjeżdżają do naszego domu ze swoją pociechą, która koniecznie musi mieć miejsce do bezpiecznego snu. Istotne są również dodatki, choć w tym przypadku, warto postawić na minimalizm.