Reklama

Terroryzm oczami ofiar – „Utoya, 22 lipca” w DKF Maciste.

DKF „Maciste” zaprasza 25 października (godz. 19.00) na wstrząsający dramat norweskiego reżysera Erika Poppe – „Utoya, 22 lipca”. Film jest próbą odtworzenia tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły nie tylko Norwegią, ale całym światem.

22 lipca 2011 r., kilka godzin po zamachu w Oslo, szaleniec otworzył ogień do obozowiczów na wyspie Utoya, zabijając 69 osób i raniąc ponad 100. Obraz otwierają dokumentalne ujęcia eksplozji, po których następuje próba odtworzenia doświadczeń ofiar drugiego zamachu. Scenariusz powstał na bazie prawdziwych zeznań ocalałych.

Spotykamy się z 18-letnią Kają na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utøya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który potem zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy letniego obozu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by zamachowiec był teraz na wyspie?

Reżyser podąża kamerą za Kają, inscenizując feralne kilkadziesiąt minut walki o życie. „Nigdy tego nie zrozumiesz”, mówi bohaterka do telefonu, który pojawia się w kadrze dopiero później. Przede wszystkim bowiem swoje słowa Kaja kieruje do nas, widzów.

Przed filmem prelekcja Macieja Gila.