Reklama

Czy prać nową pościel?

Kupując nową pościel wiele osób zastanawia się nad tym czy ją prać. Wydawać by się mogło, że nowe produkty, jak sama nazwa wskazuje, są nowe i gotowe, tj. przystosowane do użycia. Warto jednak zwrócić uwagę na informację umieszczone przez producenta. Często zaznaczają oni, że pościel przed pierwszym użyciem powinna być wyprana. Dlaczego jest to ważne? Wyjaśniamy.

Dlaczego należy prać nową pościel?

W ofercie wielu producentów znajduje się pościel z informacją, a raczej zaleceniem wskazującym, że przed pierwszym użyciem powinna ona zostać wyprana. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że różne procesy produkcyjne mogą zachodzić w różnych firmach czy nawet miejscach. Często duże firmy stosują nowoczesne linie produkcyjne – przechodzące przez nią materiały mają nie tylko kontakt z różnymi częściami maszyn, ale też z substancjami czy płynami eksploatacyjnymi. Ich właściwości są różne, jednak część z nich może wykazywać niekorzystne działanie przy kontakcie ze skórą.

Wiele osób pomyśli pewnie, że skoro niewielkie firmy produkujące pościel 160×200 nie wykorzystują linii produkcyjnych, można je używać bez prania. Otóż, nic bardziej mylnego. Ręczne szycie zarówno pościeli, jak i odzieży odbywa się dzięki pracy wielu ludzi. Gotowy produkt przechodzi przez wiele par rąk, stąd też na jego powierzchni może się znaleźć wiele różnego rodzaju bakterii. Ich kontakt z ciałem może spowodować wystąpienie różnego rodzaju chorób skóry.

Podsumowując – pościel powinna być prana przed pierwszym użyciem z uwagi na:

  • alergeny – w procesie produkcji tkanina ma kontakt z różnymi substancjami uczulającymi. Warto dokładnie wypłukać je z pościeli – jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, których delikatna skóra jest podatna na różne czynniki drażniące,
  • higienę – pranie w odpowiedniej temperaturze pozwala pozbyć się zarazków i zdezynfekować materiał,
  • jakość materiału – stosując do prania płyny zmiękczające, można poprawić jakość i miękkość tkaniny,
  • zapach – nowe pościele nie pachną zbyt ładnie – dodanie do prania ulubionego zapachu zdecydowanie poprawi komfort snu,
  • uszlachetnienie – dopiero po pierwszym praniu tkanina zyskuje właściwą miękkość oraz strukturę,
  • kolor – co zaskakujące – podczas pierwszego prania wypłukuje się również nadmiar barwników.

Jak więc prać nową pościel?

Bez względu na to, czy czarna pościel jest nowa czy też stara – zawsze powinna być prana zgodnie z zaleceniami producenta. To oni znają właściwości materiału wykorzystanego do produkcji pościeli, a dzięki temu doskonale wiedzą, jakie warunki są dla niego najlepsze oraz jakie czynniki mogą mu zaszkodzić. W zależności od tkaniny pościelowej, wykorzystanej do produkcji, może ona lepiej lub gorzej znosić wysokie temperatury czy też wirowanie. Nie każdy materiał powinien być bowiem poddawany wirowaniu.

Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie tkaniny. Zaleca się jej odwrócenie na lewą stronę. Dzięki temu nie tylko kolory nie ulegną zniszczeniu podczas suszeniu na słońcu, ale też nie pojawią się zmechacenia. Delikatne materiały w kontakcie z bębnem pralki mogą ulec zniszczeniu – pojawiające się niewielkie kuleczki można oczywiście usunąć, jednak wielokrotne ich „golenie” obniża strukturę włókna. Dodatkowo, należy zapiąć wszelkie guziki i zamknąć zamki, tak by nie spowodowały one mechanicznych uszkodzeń.