Reklama

Co szósty pracodawca w Bochni bez PUE

Kto zatrudnia powyżej 5 osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez niego nie otrzyma elektronicznej informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. W Tarnowie i Bochni około 15 procent pracodawców nie ma takiego profilu.
 
Już teraz prawie 40 proc. zwolnień lekarskich w województwie małopolskim jest elektroniczna. Od grudnia będzie to jedyna forma wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. To ułatwienie dla pracownika i firmy. Pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną informację o chorobie pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia. A przecież za każdy dzień spóźnienia ZUS musi obniżyć zasiłek o 25 procent.
 
Pracodawcy, aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dla płatników składek zatrudniających powyżej 5 osób jest on obowiązkowy. Pomimo tego w Tarnowie i w Bochni około 15 proc. przedsiębiorców, nie uruchomiło profilu na PUE. W całym województwie, profilu PUE nie ma 20 proc. zobowiązanych.
 
Tarnowski ZUS z myślą o przedsiębiorcach, którzy nie mają jeszcze profilu na PUE, uruchomia specjalne dyżury pracowników, tzw. PUE-roomy:
17-19 września w godz. 8.00 – 14.00 – w Oddziale ZUS w Tarnowie przy ul. Kościuszki 32,
17-19 września w godz. 8.00 – 14.00 – w Inspektoracie ZUS w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 48.
21 września godz. 8.00 – 14.00 – w I Urzędzie Skarbowym w Tarnowie przy ul. Lwowskiej 72-96A.
21 i 24 września godz. 8.00 – 14.00 – w Urzędzie Skarbowym w Bochni ul. Gołębiej 3.
24 września godz. 8.00 – 14.00 – w II Urzędzie Skarbowym w Tarnowie przy Al. Solidarności 5-9B.

Profil jest zakładany bezpłatnie. Dla pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z powodu ochrony danych klientów, które gromadzi ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie, w domu.
 

Informacja nadesłana