Reklama

Piknik historyczny w Wiśniczu. Zdjęcia

W minioną niedzielę po raz kolejny Nowy Wiśnicz stał miejscem atrakcji historycznych. Przez niemal cały dzień odbywał się tam Weekend z Orężem Polskim. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji – dla dzieci i dorosłych.

Już z samego rana, bo o godzinie dziesiątej rekonstruktorzy wymaszerowali z Zamku w Wiśniczu w kierunku miasta, przeszli ulicami na rynek w Nowym Wiśniczu, gdzie złożyli meldunek Burmistrzowi Miasta, a następnie przemieścili się w kierunku kościoła parafialnego. Po uroczystej mszy świętej za Ojczyznę oddziały husarii i 8. Pułku Ułanów etapami udały się na podzamcze. W międzyczasie prezentowały swoje umiejętności publiczności.

Na przedpolach i na dziedzińcu zamku odbył się już właściwy piknik. Obok prezentacji oddziału husarii, ułanów i żołnierzy II Brygady Legionów Polskich, uczestnicy Pikniku mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat funkcjonowania, powstania i znaczenia husarii, kawalerii II Rp oraz legionistów. Towarzysza tym wydarzeniom masa innych atrakcji, jak pokazy broni – z epoki husarii i tej bardziej współczesnej, z których replik ASG, można było strzelać do celu, gier i zabaw nowożytnej Polski, zwiedzić czołg, strzelać z łuku, skosztować kuchni polowej, przypatrzeć się ubiorom i tańcom sarmackim i wiele innych.

Nowy Wiśnicz w krótkim czasie konsekwentnie gospodaruje imprezy plenerowe o charakterystyce historycznej. Jeszcze kilka lat temu turyści narzekali na brak wydarzeń, które dopełniałyby pięknej architektury miasteczka i jego okolic. Póki co tę pustą przestrzeń udaje się wypełnić. Z chwałą dla miasta i przeszłych wieków.