Reklama

Festiwal Emanacje w Nowym Wiśniczu

To już siódmy weekend letniego Festiwalu Muzyki EMANACJE! Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza do Nowego Wiśnicza, Rzepiennika Biskupiego, Gorlic i Lusławic. Wystąpią muzycy Filharmonii Berlińskiej i ich polscy studenci, krakowski kwartet Cordes Classiques i ich goście oraz duo Andrzej Bauer / Tobias Koch.

W 2014 roku, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowało współpracę z filharmonikami berlińskimi, organizując Letnia Akademię Muzyki, prowadzoną przez muzyków utworzonego w ramach tej legendarnej orkiestry zespołu kameralnego – Scharoun Ensemble. Akademia ma na celu umożliwienie i ułatwienie wyróżniającym się  instrumentalistom młodego pokolenia edukacji pod kierunkiem najwybitniejszych specjalistów w Europie. Corocznie młodzi artyści i ich pedagodzy występują także na koncertach Festiwalu EMANACJE, które podsumowują ich tygodniowy pobyt w Lusławicach i są dla młodych instrumentalistów niepowtarzalną okazją do dzielenia sceny z czołowymi muzykami Europy. Oryginalne i zróżnicowane repertuary koncertów oraz muzyczne spotkania młodych talentów z uznanymi mistrzami zapowiadają niecodzienne artystyczne doznania!

Zapraszamy do Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu – 17 sierpnia i Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach – 18 i 19 sierpnia, a w Lipnicy Murowanej 26 sierpnia.

Nowym miejscem na mapie 6. edycji festiwalu EMANACJE będzie Kościół Wniebowzięcia NMP w Rzepienniku Biskupim. W piątek, 17 sierpnia, odbędzie się tam wyjątkowy koncert w wykonaniu kwartetu smyczkowego muzyków orkiestry Sinfonietta Cracovia – Cordes Classiques. We współpracy z artystą malarzem – Mariuszem Dudkiem, krakowscy muzycy przygotowali projekt łączący warstwę muzyczną (przekrojowy repertuar łączący dzieła Bacha, Schuberta i Pendereckiego) z malarstwem. Mariusz Dudek tworzy bowiem dzieło powstające specjalnie na koncert EMANACJI, inspirowane programem koncertu, a którego premiera będzie miała miejsce właśnie w Rzepienniku Biskupim! Wystąpią również specjalni goście: Agnieszka Monasterska (mezzosopran), Marcin Mączyński (wiolonczela) i Małgorzata Szuba-Kmiecik (skrzypce).

Program siódmego weekendu z festiwalem EMANACJE dopełni niedzielny, mistrzowski koncert kameralny w Dworze Karwacjanów w Gorlicach. Andrzej Bauer (wiolonczela) i Tobias Koch (fortepian), podczas jedynego na festiwalu koncertu w Gorlicach zaprezentują twórczość Fryderyka Chopina i Auguste Franchomme’a a repertuar uzupełni Sonata a-moll L. van Beethovena. Chopina i wiolonczelistę-wirtuoza Auguste Franchomme’a łączyło bardzo wiele. Na co dzień przyjaciele, wielokrotnie spotykali na swojej artystycznej drodze, czego owocem były również wspólnie tworzone dzieła i ich aranżacje. Wielu z nich będziemy mogli wysłuchać w niedzielę w Gorlicach, np. wirtuozowskiego Grand Duo Concertante na wiolonczelę i fortepian. Artyści, którzy wystąpią w Dworze Karwacjanów to jedni z najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach – pedagodzy kilku europejskich uczelni muzycznych, wielokrotnie nagradzani w całej Europie za działalność artystyczną i wydawniczą. Jednocześnie muzycy znani są z wybitnych interpretacji muzyki romantycznej i dbałości o drobiazgowe odwzorowanie XIX-wiecznej praktyki wykonawczej i historycznej stylistyki. W Gorlicach możemy się więc spodziewać pasjonującego wieczoru i niepowtarzalnych doznań muzycznych.

Zapraszamy! Wstęp na wszystkie koncerty EMANACJI jest bezpłatny – zachęcamy do rezerwacji biletów na stronie www.emanacje.pl, gdzie znajdują się również szczegółowe informacje o artystach i kolejnych wydarzeniach festiwalu, który potrwa do 9 września!

Informacja nadesłana