Reklama

Szpital: Nowoczesna endoskopia w nowym lokalu

Są już przestronne sale, lada dzień trafi do nich nowoczesny sprzęt. Pracownia endoskopii i kolonoskopii Szpitala Powiatowego w Bochni przenosi się do nowego 100-metrowego lokum. Uruchomienie jej zaplanowano na przełom sierpnia i września.

W nowej kilkakrotnie większej pracowni, która urządzono w miejscu dawnego traktu porodowego, zaplanowano dwa stanowiska do badania. Jest też osobna sala wybudzeniowa i sala do znieczuleń wykonywanych na życzenie pacjenta. Pracownia, zlokalizowana na trzecim piętrze, zyska też estetyczne sanitariaty oraz, co szczególnie ucieszy pacjentów okienko do rejestracji.
W ramach modernizacji przewidziano też zakup nowoczesnego sprzętu: kolonoskopu i gastroskopu oraz specjalistycznego aparatu do znieczulenia.

Mamy też jeszcze jedną bardzo dobrą wiadomość dla naszych pacjentów, udało się nam wygospodarować fundusze na zakup aparatu do badania ERCP wykonywanego przy diagnostyce chorób trzustki i dróg żółciowych. Do tej pory osoby kwalifikowane do tego badania musieliśmy zawozić do szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, w tej chwili problem znika

– mówi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Zakupiony sprzęt trafi do szpitala pod koniec czerwca. Po jego wdrożeniu, a także wykonaniu jeszcze kilku drobnych prac wykończeniowych pracownia zostanie otwarta.

Pracownia endoskopii i kolonoskopii w bocheńskim szpitalu w ciągu roku wykonuje około dwóch tysięcy badań pacjentom hospitalizowanym w szpitalu, a także trafiającym tu ze skierowania od lekarza rodzinnego. W tym drugim przypadku na badanie oczekuje się kilka miesięcy. Jest szansa, że po oddaniu większej pracowni, termin ten się zmniejszy, tym bardziej że do lek. med. Jacka Pardy, chirurga wykonującego w tej chwili badania, dołączy jeszcze jeden dobry specjalista.
Modernizacja pracowni kosztowała około 1,5 mln zł. Fundusze na inwestycję pochodzą z MRPO.