Biblioteka w Bochni Mistrzem Promocji Czytelnictwa 2017

 Podczas IX Warszawskich Targów Książki, 18 maja 2018 r. w sali Amsterdam PGE Narodowy, odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów Stowarzyszenia Bibliotekarzy m.in. Mistrz Promocji Czytelnictwa 2017. W konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2017, jego X edycji, I nagrodę otrzymała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni.
Laureatami kolejnych miejsc zostali: II nagrody: Biblioteka Miejska w Bytowie (województwo pomorskie) i III nagrody: Biblioteka Szkolna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Z. Herberta w Trzebiatowie (województwo nzachodniopomorskie). Wyróżnienia otrzymały biblioteki: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, Gminna Biblioteka Publiczna w Świerklańcu (województwo śląskie), Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Goleniowie (województwo zachodniopomorskie), Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie i Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu (województwo małopolskie).
Dyplom za zajęcie I miejsca z rąk przewodniczącej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej dla bocheńskiej książnicy odebrała Dorota Rzepka – dyrektor Biblioteki. Celem ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez SBP, jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa. W konkursie oceniana była między innymi: oryginalność, różnorodność, liczba i jakość imprez, liczebność i różnorodność uczestników imprez, formy promocji imprez popularyzujących czytelnictwo.
Bocheńska Biblioteka od lat prowadzi różnorodną, atrakcyjną działalność edukacyjno – kulturalną, adresowaną do wszystkich grup wiekowych, we współpracy z instytucjami kultury, szkołami, przedszkolami i organizacjami pozarządowymi. Działania te to głównie własne pomysły popularyzacji czytelnictwa. W 2017 r. zrealizowała 12 projektów dofinasowanych przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Miasto Bochnia, Starostwo Powiatowe w Bochni, Instytut Książki, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Larix i Bibliotekę Narodową. Zorganizowała ponad 500 imprez kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych, w których uczestniczyło około 11 tysięcy osób. Były to m.in.: spotkania autorskie, warsztaty literacko-plastyczne, wernisaże, konkursy, happeningi, debaty, otwarcia wystaw, spektakle teatralne, spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, Klubiku Skrzata, Klubu Czytelnika Czwóreczki, lekcje biblioteczne i wiele
innych, których tematem przewodnim była książka. Eksponowała 44 wystaw plastycznych i 68 tematycznych wystawek książkowych. Bibliotekarze byli zapraszani do jury konkursów. Wiele działań odbywało się w Parku Uzbornia, na Plantach Salinarnych, Rynku czy przy
nadszybiu Campi.
 ____
PiMBP