Reklama

Inscenizacja Pacyfikacji Lipnicy – w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości

 Na inauguracyjnym posiedzeniu otwierającym obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, Prezydent RP podkreślił, że chciałby, aby w lokalnych społecznościach byli wspominani ci, którzy są „bohaterami niepodległości”, aby mówić o tych, którzy walczyli za Polskę i ginęli. W 2018 roku, po 100 latach od odzyskania przez Polskę niepodległości, to kombatanci są najważniejszymi świadkami historii, trzonem wydarzeń upamiętniających walki niepodległościowe, stanowią najcenniejszy przykład tego, jak należy służyć ojczyźnie.

W celu upowszechniania i upamiętniania tradycji walk o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej: Wójt Gminy Lipnica Murowana, Gminny Związek Kombatantów Armii Krajowej, Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne zapraszają na „Inscenizację Pacyfikacji Lipnicy – w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości” – 28 kwietnia 2018 r. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 – Mszą św. w kościele parafialnym w Lipnicy Murowanej, a następnie na płycie Rynku rozpocznie się inscenizacja przedstawiająca wydarzenia z roku 1944, kiedy w niedzielny poranek 29 października żołnierze SS i rożnego rodzaju jednostki Wehrmachtu otoczyły trzy miejscowości gminy Lipnica Murowana, by zatrzymać żołnierzy AK biorących udział w akcji odbicia więźniów z więzienia w Nowym Wiśniczu. Po inscenizacji zapraszamy na koncert patriotyczny „Niepodległość dźwiękami wygrana” w wykonaniu Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej. Na wszystkich uczestników uroczystości czekać będzie wojskowa grochówka z kuchni polowej.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach, aby wspólnie przeżywać historyczne zrywy niepodległościowe, aby budować świadomość lokalnego wkładu w odzyskanie niepodległości. Abyśmy swoją postawą odpowiedzieli na ogólnopolski apel upamiętniania wydarzeń i bohaterów walczących o wolną i niepodległą Polskę.

____

UG Lipnica Murowana