Reklama

Po interwencji w Łapczycy, prezes RPK nie dowierza w autentyczność sytuacji

Poniedziałkowe opady śniegu zaowocowały fotointerwencją, jaka trafiła do mediów. Chodziło o ulicę Podlas w Łapczycy, która – według autora zdjęć i samych mieszkańców – była w poniedziałek rano lodowiskiem. Prezes RPK jednak widzi w sprawie drugie dno.

Mieszkańcy Łapczycy skarżą się na firmę odśnieżającą drogi. Problem dotyczy zwłaszcza stromej ulicy Podlas, która po długotrwałych opadach śniegu zamieniła się w lodowisko. Zdaniem mieszkańców, obecna firma odśnieżająca drogi nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków. Można się zabić, jesteśmy bardzo niezadowoleni, bo dopiero koło dwunastej ktoś przyjechał i posolił drogę. Obojętnie kto będzie odśnieżał, chodzi o to, żeby to było zrobione na czasie i uczciwie, a nie tak jak teraz – mówią mieszkańcy Łapczycy.

Posłuchaj:

Lucjan Zapała, prezes spółki RPK, która odśnieża drogi w całej gminie Bochnia, uważa że jego podwładni robią, co mogą. Śnieg sypie w całej gminie. Najpierw sypiemy solą, żeby go stopić, i tego materiału na pewno na śniegu nie widać. Ze względu na czas reakcji soli, jadąc w górę posypujemy, a wracając zgarniamy. A samochód, jeśli mam się odnieść do tego zdjęcia, to widać, że po prostu jest ustawiony, nie wiem czy z powodu zmiany operatora, że ktoś inny odśnieża? Ciężko mi powiedzieć, jaka była przyczyna, żeby zrobić taką akcję – mówi Lucjan Zapała.

Prezes RPK zapewnia, że Łapczyca odśnieżana jest priorytetowo. Najpierw odśnieżamy Łapczycę, Moszczenicę i Chełm. Są to pierwsze górzyste tereny, na które wyjeżdżamy. Na innych terenach nie ma problemu, na tych terenach akurat tak się złożyło. Mie potrafię powiedzieć, skąd ten samochód, bo – tak jak mówię – śnieg posypany solą musi dopiero zmiękczyć, żeby go zgarnąć jadąc w drugą stronę – mówi Lucjan Zapała.

Posłuchaj:

W 2017 roku zimowe utrzymanie dróg w całej gminie Bochnia powierzono spółce RPK. Ta jednak ma swoich podwykonawców. Najwyraźniej władze samorządu doszły do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie zawieranie umów bezpośrednio z wykonawcami, stąd na 2018 rok model zostanie zmieniony. Spółka RPK będzie obsługiwała już nie całą gminę, ale tylko jej część, pozostałe miejscowości będą obsługiwać firmy prywatne.