Reklama

Znów oszustwa metodą „na wnuczka”: dwie osoby straciły ponad 40 tys. zł

4 i 5 grudnia br. na terenie Bochni działali przestępcy zajmujący się oszustwami metodą na wnuczka, policjanta etc. Łącznie przez te dwa dni do Komendy Powiatowej Policji w Bochni zgłosiło się 25 osób, do których dzwonili przestępcy. Niestety dwie mieszkanki Bochni dały się oszukać, a łączna kwota strat to ponad 40 tys. złotych.

Między innymi 4 grudnia do starszej mieszkanki Bochni zadzwoniła kobieta, która przedstawiała się jako jej synowa i poinformowała, że potrzebuje pieniędzy, ponieważ w banku nie chcą jej ich wypłacić. Do kobiety zgłosił się znajomy rzekomej synowej, któremu kobieta przekazała kwotę ponad 10 tys. zł.

5 grudnia 70-letnia mieszkanka Bochni odebrała telefon od kobiety, która przedstawiła się jako jej córka informując, że jest na policji ponieważ spowodowała wypadek drogowy. Oświadczyła, że potrzebuje 40 tys. zł na polubowne załatwienie sprawy. Następnie do wymienionej zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant i przekazał instrukcję komu i gdzie ma przekazać pieniądze. Wymieniona w miejscu zamieszkania przekazała kurierowi pieniądze w kwocie ponad 30 tys. złotych.

Intensywne czynności dochodzeniowo-śledcze w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo Śledczy oraz Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Bochni.

W związku z nadal pojawiającymi się informacjami na temat dokonywanych oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny”, bocheńska Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom.

Tyczy się to przede wszystkim osób starszych. które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków, a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób. W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki. W ten sposób mogą oni stracić oszczędności całego życia.