Reklama

Malownicze trasy rowerowe VeloRaba już za 1,5 roku

Już za półtora roku mieszkańcy i turyści zyskają kolejny fragment trasy rowerowej VeloRaba. Prawie 30-kilometrowy odcinek będzie przebiegać przez teren trzech gmin – Gdowa, Drwini i Kłaja – a następnie połączy się pozostałymi trasami sieci VeloMałopolska.

Koszt inwestycji oszacowano na kwotę prawie 6,4 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, które opiewa na niemal 4,2 mln zł.

Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu na ręce wójta gminy Gdów – Zbigniewa Wojasa przekazał wicemarszałek Wojciech Kozak. Podczas wydarzenia byli obecni przedstawiciele gmin partnerskich, które partycypują w jego realizacji: wójt gminy Drwinia – Jan Pająk oraz sekretarz gminy Kłaj – Zbigniew Fic.

Budowa ścieżek rowerowych to jedno z kluczowych przedsięwzięć konsekwentnie przeprowadzanych przez samorząd województwa. A plan jest ambitny. Założyliśmy bowiem, że do 2020 roku w najbardziej malowniczych zakątkach regionu powstanie około 1000 km tras. To świetna perspektywa zarówno dla mieszkańców, jak i turystów licznie odwiedzających nasz region. VeloRaba to niemal 30-kilometrowy odcinek, który będzie stanowić cząstkę zintegrowanej sieci tras rowerowych w Małopolsce – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Ożywienie turystyczne gwarantowane

Z roku na rok Małopolskę odwiedza coraz więcej turystów. Zdecydowanie częściej wybierają oni mniej utarte szlaki – w tym właśnie położoną nad Rabą gminę Gdów czy słynące z Puszczy Niepołomickiej gminy Drwinia i Kłaj. Warto je promować, bo dla przyjezdnych pomniki przyrody czy rezerwat żubra stanowią nie lada atrakcję. Wytyczenie nowych tras rowerowych w tak atrakcyjnych przyrodniczo miejscach stanie się więc magnesem przyciągającym jeszcze większą liczbę turystów.

W najbliższym czasie malownicze tereny położone nad rzeką Rabą staną się jeszcze atrakcyjniejsze. Szacujemy, że ruch turystyczny w 2020 roku wzrośnie u nas o 1/3, osiągając liczbę 20 tys. turystów rocznie. Każdy kto lubi spędzać wolny czas na świeżym powietrzu będzie tu z pewnością wracał. Nie zabraknie bowiem atrakcji dla rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów – podkreśla wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas.

Zanim jednak zostaną wybudowane tu trasy pieszo-rowerowe już przyszłej jesieni w każdej z trzech gmin w Dolinie Raby tj. Gdowie, Kłaju i Drwini powstanie kilka stref wypoczynku. To właśnie tu z myślą o aktywnych powstaną skateparki, ścianka wspinaczkowa, boiska sportowe, place zabaw czy siłownia pod chmurką. Miłośników relaksu i kąpieli słonecznych ucieszy też piaszczysta plaża z promenadą. W pobliskim sąsiedztwie w specjalnie wydzielonych łowiskach koneserzy wędkarstwa znajdą atrakcje dla siebie. Natomiast miłośnicy zwierząt będą mogli spróbować swoich sił w jeździe konnej.

W każdej gminie kilometry nowych tras

Do tych właśnie stref w wakacje 2019 mieszkańcy i turyści dotrą na rowerze. W ramach inwestycji powstanie tu kolejny odcinek trasy VeloRaba o łącznej długości 28,4 km.

To niezwykle ważna inwestycja dla gminy Gdów oraz gmin partnerskich: Kłaja i Drwini związana z rozwojem turystyki w naszym regionie. Rozwój turystyki nie tylko ożywi miejsca kulturalne czy historyczne, rozwinie handel czy drobne usługi, ale pozwoli też stworzyć nowe miejsca pracy w agroturystyce czy gastronomi dla naszej lokalnej społeczności – dodaje wójt Zbigniew Wojas.

Najdłuższy fragment VeloRaba – bo blisko 18,3 km – powstanie w gminie Kłaj. Rowerzyści będą tu podróżować nie tylko po nowoczesnej i bezpiecznej rowerowej autostradzie, ale też przejadą przez nadrzeczną kładkę.

Z kolei na terenie gminy Gdów powstanie w sumie 8,8 km trasy VeloRaba – ścieżka będzie biegła zarówno wzdłuż rzeki, jak i spokojną drogą gminną. W niedalekiej przyszłości powstanie tu też parking na 60 miejsc, gdzie będzie można zostawić samochód i w dalszą drogę wyruszyć na dwóch kółkach.

Przez gminę Drwinia przebiegać będzie niemal 1,4-kilometrowy odcinek VeloRaba (od Mikluszowic do miejscowości Dziewin). W okolicy, w miejscowości Ispina, powstanie też Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), gdzie cykliści będą mogli odpocząć, schronić przed deszczem czy słońcem oraz skorzystać z toalety. W ramach inwestycji zaplanowano też budowę parkingu na 45 miejsc.

Budowa ścieżki to nie wszystko. Realizacja projektu obejmie również wydanie folderów promocyjnych z mapami. Zaznaczone na nich zostaną nie tylko rowerowe trasy, ale też lokalizacje najważniejszych atrakcji turystycznych i miejsc, gdzie będzie można spróbować lokalnych przysmaków z terenu gmin Gdowa, Kłaja i Drwini.

źródło: informacja prasowa UMWM