Za pieniądze z kwest odnowiono pomnik nagrobny Władysława Bitchana

Na cmentarzu komunalnym w Bochni przy ul. Orackiej odnowiono w tym roku nagrobek Władysława Bitchana. Pieniądze na ten cel pochodziły z kwest organizowanych przy okazji Wszystkich Świętych w latach minionych.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez zakład kamieniarski Pauliny i Jarosława Lisów z Krakowa pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Tarnowie.

Zakres prac objął:
1. Opracowanie programu prac konserwatorskich celem uzyskania pozwolenia na ich wykonanie.
2. Odkopanie ziemi i usunięcie korzeni dookoła płyty – podwaliny pomnika.
3. Wstępne oczyszczenie z mchu, ziemi i porostów.
4. Demontaż wszystkich elementów i przewiezienie do pracowni.
5. Wykonanie nowego betonowego fundamentu.
6. Zmycie z elementów kamiennych zanieczyszczeń atmosferycznych i innych zabrudzeń, wodą pod ciśnieniem i doczyszczenie ręczne.
7. Dezynfekcja preparatem przeciw mikroorganizmom, odsolenie, impregnacja wzmacniająca kamień.
8. Uzupełnienie ubytków kamienia.
9. Konserwacja marmurowej tablicy epitafijnej.
10. Oczyszczenie, naprawa i konserwacja żeliwnego krzyża z pasyjką.
11. Montaż elementów pomnika na nowym, izolowanym fundamencie, spoinowanie.
12. Hydrofobizacja – zabezpieczenie przed wsiąkaniem wody.
13. Wykonanie dokumentacji konserwatorskiej fotograficzno – opisowej z przebiegu prac.

Koszt całkowity prac renowacyjnych wyniósł 8720 zł. Pieniądze na ten cel zostały wydatkowane z kwest z 2015 i częściowo z 2016 r.

W grobie pochowany jest Władysław Bitschan urodzony 4 października 1841 r. „rodem z Warszawy”, który w 1865 roku zmarł, będąc „w Bochni w przejeździe”. Z dokumentów wynika, że był synem Jana Bitschana, znanego producenta dewocjonaliów, i Anieli z d. Cynadrowicz.

W „Kurierze Warszawskim” z 1856 r. (nr 190 ) zachowała się też informacja, że w 1856 r. był uczniem kl. IV Szkoły Powiatowej Realnej 2 przy ul. Freta w Warszawie.

W Księgach Parafialnych Bazyliki św. Mikołaja w Bochni pod datą 5 października (October) 1865 r. zachował się zapis w języku łacińskim mówiący, że Władysław Bitschan (lat 24) był aptekarzem (pharmacopus), kawalerem, synem Jana i Cecylii z d. Cynadrowicz, rodem z Warszawy (oriundus Varsovia). Jako przyczyna zgonu podana jest gruźlica (tuberculosa). Zmarły wracał do rodziny po pobycie leczniczym w Rabce.

Do tej rodziny należy Jurek Bitschan (1904 – 1918), słynne Orlę Lwowskie, harcerz, 14-letni obrońca miasta, pochowany w katakumbach Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie, symbol bohaterstwa i oddania Ojczyźnie, ikona młodzieży polskiej. Jego ojcem był zmarły młodo Henryk Paweł Bitschan, a matką Aleksandra Bitschan, która po śmierci męża wyszła powtórnie za mąż za dra Zagórskiego. Znana była jako działaczka niepodległościowa, komendantka Ochotniczej Legii Kobiet. W chwili śmierci syna walczyła również w czasie odsieczy Lwowa na innym posterunku.

Obecnie, w zależności od wpływów z tegorocznej kwesty, zamierzamy podjąć działania zmierzające do renowacji pomników nagrobnych rodziny bocheńskich drukarzy – Piszów. Przedsięwzięcie będzie kosztowne, więc będziemy starać się uzyskać wsparcie Rady Miasta, występując ze wspólnym wnioskiem z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Bochni – mówi Stanisław Mróz ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.