8 listopada spektakl „Skazany na bluesa” w Gdowie

8 listopada w Gdowie zostanie wystawiony spektakl o Ryszardzie Riedlu, legendarnym wokaliście grupy Dżem. „Skazany na bluesa” to – jak informują organizatorzy – „opowieść o człowieku, któremu los dał talent i charyzmę, za co pokochały go setki fanów, a jednocześnie obdarzył wrażliwością autsajdera, która pchnęła go w przegraną walkę z nałogiem, jest jedną z tych opowieści, o których mówi się, że są gotowymi scenariuszami na film…”.

Jako pierwszy po historię życia Ryśka Riedla sięgnął Jan Kidawa Błoński sięgnął. Dziesięć lat po tragicznej śmierci artysty powstał „Skazany na bluesa” – film, który mierzył się z legendą Riedla. Reżyserowi i genialnemu odtwórcy głównej roli – Tomaszowi Kotowi udało się pokazać tragiczną historię legendarnego wokalisty, jego fenomen i jego słabości ze wszystkim blaskami i cieniami, które mu towarzyszyły.

Dziewięć lat później niezwykłą historię życia legendy polskiego bluesa przeniósł na deski Teatru Śląskiego Arkadiusz Jakubik. Reżyser oparł swoją inscenizację na scenariuszu filmowym Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego, dzięki czemu widzowie mogą odnaleźć w spektaklu sceny tak dobrze znane z filmowego ekranu. Ale teatr daje coś więcej, jego fenomen współuczestniczenia aktora i widza sprawia, że emocje i relacje przenikają się wzajemnie. To dzięki temu na takim spektaklu jak „Skazany na bluesa” widz może przenieść się do szkoły, w której Rysiek Riedel po raz pierwszy wyśpiewał „Czerwonego jak cegła” i może z odtwórcą głównej roli zaśpiewać.

W takim spektaklu, w którym elementem spajającym całość jest grana na żywo muzyka to wrażenie współuczestniczenia jest wyjątkowo odczuwalne. Jeśli dołożymy do tego scenografię, w której kluczem jest sztuka śląskich malarzy prymitywistów, w tym Grupy Janowskiej, dostaniemy zachwycający wizualnie obraz przepleciony magią i najbardziej znanymi utworami Dżemu – zapewniają organizatorzy.

„Skazany na bluesa” Teatru Śląskiego jest spektaklem brawurowym. Kilkudziesięciu aktorów, grająca na żywo kapela, nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą. Ten spektakl trzeba po prostu zobaczyć. 8 listopada będzie ku temu wspaniała okazja właśnie w Gdowie.

Dlaczego warto? Ponieważ jest to wielkie wydarzenie artystyczne, ponieważ spektakl grany jest tylko jeden, jedyny raz w naszej okolicy, i aby go powtórnie zobaczyć, trzeba się wybrać na Śląsk, ponieważ na scenie zobaczymy gdowiankę Alinę Chechelską… Czy trzeba dodawać coś więcej? – czytamy w komunikacie prasowym.

Teatralna adaptacja jest brawurowa. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dzięki oryginalnemu wykorzystaniu śląskich symboli powstał magiczny sen o Ryśku. Tak, dziś w teatrze przyśnił mi się Rysiek… – przyznaje Beno Otręba, basista Dżemu. Ryśka Riedla raczej każdy kinoman utożsamia z ekranową kreacją Tomasza Kota. Tymczasem Maciej Lipina starał się interpretować tę postać nieco inaczej. I to właśnie on jako odtwórca głównej roli stał się bez wątpienia najmocniejszą stroną spektaklu.

Bilety w cenie od 80 do 110 zł są do nabycia w Centrum Kultury w Gdowie w godz. 8-16 oraz w Gminnej Hali Sportowej w godz. 16 – 20. Można też zarezerwować bilet dokonując wpłaty na konto bankowe Centrum Kultury w Gdowie nr 81 8591 0007 0070 0117 5939 0002 w treści wpisując imię i nazwisko rezerwującego, ilość i rodzaj biletów. Po dokonaniu płatności należy przesłać potwierdzenie przelewu na adres: biuro@ckgdow.pl w temacie maila proszę wpisać REZERWACJA SKAZANY NA BLUESA. Zarezerwowane bilety będą dostępne przed spektaklem w miejscu odbioru opłaconych rezerwacji. Odbiór biletów za okazaniem dowodu osobistego rezerwującego.