Reklama

Czwartek w Muzeum. Arcydzieła Kultury Europejskiej: ołtarz w Lewoczy

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Gość wieczoru – dr Maria Novotná, historyk sztuki i dyrektor Spiskiego Muzeum Narodowego w Lewoczy, przedstawi „Ołtarz główny w kościele farnym św. Jakuba w Lewoczy – wspaniałe dzieło Mistrza Pawła”.

12 października 2017 roku o godzinie 17.30
Galeria „Strych Muzealny”, Rynek 20

Z zaproszenia na spotkanie:

Pięćset lat temu Mistrz Paweł zakończył prace przy ołtarzu głównym w kościele pw. św. Jakuba w Lewoczy. Ołtarz ten (18,62 m) jest uznawany za najwyższy gotycki ołtarz drewniany na świecie! Jednak o ocenie arcydzieła decyduje nie wysokość, lecz kunszt wykonania: zdumiewająca strzelistość konstrukcji, ekspresja figur i misterny detal. Ów kunszt sprawił, że powstało dzieło niezwykłe zarówno pod względem architektonicznym, jak i rzeźbiarskim, malarskim oraz złotniczym.

Nie wiemy gdzie i kiedy urodził się twórca ołtarza, ani też u kogo i w jakich ośrodkach europejskich uczył się swojego rzemiosła, w którym niewątpliwie był geniuszem. Czy miał, jak chcą niektórzy badacze sztuki średniowiecznej, związki z Witem Stwoszem i jego krakowską pracownią? Czy szedł bliżej nieznaną drogą nauki snycerstwa, która doprowadziła go do doskonałości? Wiemy, że był mieszczaninem lewockim, znamy także inne jego dzieła, mówiące wiele o swoim twórcy.

Jan Flasza

fot. z zaproszenia na spotkanie