Reklama

Powiat kupi działkę, na której działają WTZ Proszówki

Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach nie muszą się już niepokoić o dalszy los swojej placówki. Powiat niebawem odkupi budynek, w którym warsztaty funkcjonują od lat.

Przypomnijmy, sprawa ciągnie się już blisko rok i ma związek z likwidacją Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów, która borykała się ostatnio z tarapatami finansowymi (więcej o sprawie TUTAJ). Brak przełomu w sprawie warsztatów wywoływał coraz ostrzejsze dyskusje podczas sesji rady powiatu. Tak było m.in. na posiedzeniu w czerwcu – czytaj TUTAJ. Podczas wrześniowego posiedzenia rada podjęła uchwałę intencyjną o wykupie nieruchomości, na której znajduje się siedziba WTZ Proszówki. To konsekwencja wcześniejszej decyzji w tej sprawie, jaką podjął zarząd powiatu.

Wicestarosta Józef Mroczek zapewnia, że wykup budynku WTZ przez powiat jest kwestią najbliższego czasu. Do tej pory nie było to możliwe, bo brakowało podziałów geodezyjnych. Podział geodezyjny jest już zatwierdzony przez Wójta Gminy Bochnia, teraz jest ruch po stronie likwidatora. Musi on założyć odrębną hipotekę, zwolnić ją od obciążeń, wtedy nastąpi zakup nieruchomości. Pieniądze są zabezpieczone, jest to 350 tys. zł – mówi Józef Mroczek.

Pierwotnie powiat miał kupić nieco ponad 16 arów, ostatecznie zdecydowano że samorząd odkupi od likwidatora spółdzielni 23 ary oraz 360 m kwadratowych powierzchni budynków.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Proszówkach liczą obecnie 45 niepełnosprawnych uczestników WTZ-ów oraz 15 pracowników. Najprawdopodobniej, organem prowadzącym warsztaty po wykupie będzie stowarzyszenie.