Reklama

Proboszcz parafii św. Mikołaja o idei wspólnej Europy – zdjęcia

21 września w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Bochni odbyła się sesja papieska pt. „Nauczanie św. Jana Pawła II a Unia Europejska”.

W ramach sesji wykład pt. „Idea wspólnej Europy i jej ojcowie – Robert Schuman, Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi” wygłosił ks. prałat Ryszard Podstołowicz, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni.

U podstaw budowania zjednoczonej Europy była koncepcja Roberta Schumana „Europa ducha”, która nie tylko odwoływała się do argumentów politycznych i gospodarczych, ale także do potrzeby kształtowania wartości wspólnotowych i chrześcijańskich. Sługa Boży Robert Schuman zaproponował wizję pojednania Niemiec i Francji, do której dołączyły Włochy i kraje Beneluksu, tworząc na tej bazie wspólnotę gospodarczą, pozwalającą na odbudowę Europy i wzmożenie jej potencjału ekonomicznego. Solidarność społeczna i równość krajów tworzących wspólnotę europejską stanowiła podwaliny „Europy Ojczyzn” – mówił ks. prałat Ryszard Podstołowicz.

Spotkanie uświetnił występ uczniów: Klary Filipowskiej ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku i Jana Jastrzębskiego ze Szkoły Muzycznej I stopnia Sióstr Urszulanek w Krakowie, którzy wykonali ulubione utwory muzyczne Jana Pawła II na skrzypcach.

Po wykładzie delegacja Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bochni złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W sesji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz jednostek organizacyjnych działających na terenie Bochni i okolic, m.in. Józef Mroczek (wicestarosta bocheński), Anna Słota (Urząd Miasta Bochnia), Elżbieta Adamska (asystentka wiceminister zdrowia – Józefy Szczurek-Żelazko), Andrzej Krasoń (asystent posła Włodzimierza Bernackiego), Andrzej Zając (dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni), Mariusz Zając (dyrektor Krytej Pływalni w Proszówkach), Alicja Imiołek (zastępca dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni), Ewelina Mroczek, Agnieszka Morawiec (bocheńska „Solidarność”), młodzież z bocheńskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami, uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku wraz z opiekunem oraz członkowie i sympatycy stowarzyszenia.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetowych Gminy Miasta Bochnia.

fot. z arch. Civitas Christiana