Reklama

Bochnia znów traci proboszcza

Po półtora roku pełnienia funkcji proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, ks. dr Wojciech Gałda odchodzi. Złożył rezygnację na ręce biskupa Andrzeja Jeża, została ona przyjęta. Wiadomo też, kto przybędzie w jego miejsce.

To jest moja decyzja, poprosiłem księdza biskupa o zwolnienie z tych obowiązków. Ksiądz biskup przeniósł mnie z powrotem do obowiązków seminaryjnych – przyznaje w rozmowie z mojaBochnia.pl ks. Wojciech Gałda.

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk

Powodem złożenia rezygnacji przez proboszcza największej bocheńskiej parafii był nawał obowiązków związanych z gospodarczym charakterem jej prowadzenia, m.in. zabytkowej Bazyliki św. Mikołaja. Są to moje osobiste powody, nie ma jakiejś afery czy czegoś takiego. Po prostu, ta sfera ekonomiczna [prowadzenia parafii – przyp. PM] wymaga kogoś, kto się lepiej na tym zna, ma więcej doświadczenia i nie popełni jakichś błędów.

Nowym proboszczem parafii św. Mikołaja będzie ks. Ryszard Podstołowicz, obecny dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. Jest to ktoś, kto się zna na finansach, n. Myślę, że taki ktoś jest tutaj bardzo potrzebny, bo tutaj jest tego bardzo dużo. Dla mnie to było trudne i mnie dość poważnie to stresowało – dodaje ks. Wojciech Gałda.

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
orzony.

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk

Ks. Wojciech Gałda będzie pełnił urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni jeszcze do 10 sierpnia. Później rozpocznie posługę ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Funkcję proboszcza obejmie zaś ks. Ryszard Podstołowicz, który od 11 lat szefuje Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wspaniały czas, który będę zawsze wspominał z wielką wdzięcznością Panu Bogu i ludziom, że dane mi było. Wracam do pracy duszpasterskiej, którą realizowałem przez 16 lat swojego kapłaństwa, przez 9 lat w porównywalnie dużej parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu – powiedział na antenie RDN Małopolska proboszcz-nominat.

***
To już kolejna zmiana personalna na stanowisku proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni w ostatnich trzech latach. Po odejściu ks. Zdzisława Sadki w lutym 2015 r., jego miejsce zajął ks. Leszek Leszkiewicz. Po niespełna 9 miesiącach pracy w Bochni został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Ks. Wojciech Gałda, który przybył w jego miejsce, objął urząd 9 stycznia 2016 r.