W Bochni dostęp do lekarzy specjalistów będzie coraz lepszy

Od pół roku w Bochni działa Specjalistyczne Centrum Medyczne MOVEMED, które jest jedynym w tym regionie, ośrodkiem wczesnej diagnostyki reumatologicznej. Dzięki połączeniu reumatologii z neurologią pacjenci mają szansę na szybszą diagnozę i podjęcie natychmiastowego leczenia – bez miesięcy oczekiwania na wizytę.

W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że reumatyzm to choroba starszych ludzi. Nic bardziej mylnego! Współczesna medycyna wyróżnia ponad 200 chorób reumatologicznych, na które chorują również osoby młode, a nawet dzieci. Nieleczone, mogą doprowadzić do niepełnosprawności. Najczęściej choroba reumatologiczna zaczyna się od niezbyt mocnego bólu. Objawy mogą być niejednoznaczne, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne i może trwać długo.

Zanim zdiagnozuje się chorobę reumatologiczną często u pacjentów podejrzewa się np.: nowotwór, zaburzenia neurologiczne czy schorzenia psychiatryczne. Dlatego połączyliśmy neurologię i reumatologię, by interdyscyplinarnie podejść do problemów zdrowotnych pacjentów i jak najszybciej wdrożyć prawidłowe leczenie – mówi Marta Mrzygłód Dyrektor SCM MOVEMED.

Niestety, w Polsce diagnostyka w tych obszarach wciąż trwa za długo, a pacjent odsyłany jest od lekarza rodzinnego do kolejnych specjalistów, którzy zwykle leczą tylko objawy choroby nie rozpoznając jej przyczyny. Czas działa na niekorzyść pacjentów, dla których pierwsze 12 tygodni od pojawienia się objawów choroby, jest najważniejsze.

Celem powstania naszego centrum było uruchomienie takich poradni lekarskich, których w ogóle nie ma lub są w niewystarczającej liczbie na terenie powiatu bocheńskiego. Staramy się tworzyć, a nie powielać – dodaje Marta Mrzygłód.

Dlatego oprócz ośrodka wczesnej diagnostyki reumatologicznej w Specjalistycznym Centrum Medycznym MOVEMED działają również poradnia diabetologiczna, endokrynologiczna, poradnia chorób wewnętrznych (interna) oraz chirurgii naczyń. Centrum zajmuje się również diagnostyką USG oraz wykonuje cienkoigłową biopsję tarczycy (BACC). Świadczy także usługi w zakresie neurologii medycyny pracy.

Ponadto, interdyscyplinarny zespół lekarzy specjalistów zajmuje się promocją zdrowego stylu życia i wypracowaniem postawy tzw.: empowered patient – czyli pacjenta w centrum uwagi – pacjenta poinformowanego.

Zależy nam na tym, by nasi pacjenci potrafili poruszać się w systemie ochrony zdrowia oraz by byli zaangażowani w sprawy swojego zdrowia – mówi Marta Mrzygłód – Chcemy, by wiedzieli, że jako lekarze specjaliści możemy im przekazać pewne zalecenia, ale to od nich zależy, jakie będą rezultaty. Bez zmiany stylu życia, nawyków żywieniowych, bez włączenia aktywności fizycznej, bez stosowania się do zaleceń lekarskich wciąż będziemy leczyć tylko objawy choroby i jej skutki. Aby móc cieszyć się z pozytywnych efektów, istotna jest współpraca pacjenta z lekarzem. Tylko dzięki temu będziemy mogli pozostać w ruchu i utrzymać swoją samodzielność jak najdłużej.

Szczegóły oraz godziny przyjęć lekarzy znajdują się na stronie internetowej:
http://scm-movemed.pl/

Zapisy pod numerem telefonu: 798 311 058.