Reklama

DKF: „Człowiek” – okiem fotografa – film Yanna Arthus-Bertranda

DKF „Maciste”/Kino Regis zapraszają (8 czerwca) na ostatnie przed wakacjami spotkanie klubowe. Zobaczymy dokument Yanna Arthus-Bertranda pt. „Człowiek” będący wielowymiarowym projektem audiowizualnym, który na trzy lata zaangażował oddaną ekipę dziennikarzy, kamerzystów, montażystów i producentów. Prelekcję przed seansem wygłosi Barbara Szczekała (doktorantka filmoznawstwa UJ, współredaktorka czasopisma „EKRANy”, PR manager Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima).

Film to zbiór historii i obrazów naszego świata pozwalający dotrzeć do sedna tego, co to znaczy być człowiekiem. Poprzez historie pełne miłości i szczęścia, ale również nienawiści i przemocy, „Człowiek” stawia nas twarzą w twarz z Innym i skłania do refleksji nad własnym życiem. Od historii z życia codziennego po najbardziej nieszablonowe życiorysy, te wzruszające spotkania cechuje rzadka szczerość. Podkreślają one naszą istotę, jej mroczną stronę, ale też tę najbardziej szlachetną, oraz to co uniwersalne. Nasza planeta ukazana jest w swej najbardziej subtelnej odsłonie poprzez niepublikowane wcześniej zdjęcia lotnicze z akompaniamentem monumentalnej muzyki. W rezultacie powstała oda do piękna tego świata, dająca przestrzeń na złapanie oddechu i chwilę introspekcji. „Człowiek” to dzieło zaangażowane polityczne, pozwalające nam poznać kondycję ludzką i zastanowić się nad sensem istnienia.

Ten wyjątkowy filmowy pejzaż, skomponowany z ujęć z lotu ptaka przeplatanych historiami
opowiedzianymi do kamery w pierwszej osobie, tworzy portret ludzkości, który w każdym poruszy czułą strunę.
Zdjęcia powstawały w 60 krajach w ciągu dwóch lat z małym okładem. 2020 przepytanych osób patrzy nam prosto w oczy i przedstawia prawdziwe, poruszające historie opowiadane w 63 językach. Bez względu na kraj, kulturę, wiek czy religię rozmówców, dziennikarze postawili im te same fundamentalne pytania o kondycję ludzką.

„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku” /reżyser/

Yann Arthus-Bertrand – słynny reżyser, fotograf i dziennikarz urodził się w 1946 r. w Paryżu. Od zawsze fascynowała go przyroda i zwierzęta. Już w bardzo młodym wieku zaczął uwieczniać swe obserwacje na fimie i wzbogacać swe notatki materiałem wizualnym. Przy okazji pierwszego Szczytu Ziemi w Rio w 1992 r. zaczął pracę nad „Ziemią z nieba” – ogromnym fotograficznym projektem opowiadającym o położeniu naszego świata i jego mieszkańców. Książka o tym samym tytule odniosła międzynarodowy sukces (również w Polsce), sprzedając się w ponad trzech milionach egzemplarzy, a wystawa zdjęć pokazywana była w 100 krajach świata i obejrzana została przez ok.200 milionów osób.

——————
CZŁOWIEK /2016/
8 czerwca /czwartek/ 2017, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF