Policja: śmiertelne potrącenie w Świniarach

Dziś wczesnym rankiem śmierć na miejscu poniósł pasażer rowera, który w starciu z samochodem dostawczym nie miał szans. Być może odblaski uratowałyby jego życie – policja apeluje o lepszą widoczność na drodze.

13 piątek okazał się pechowy dla dwójki mężczyzn, jadących wcześnie rano na rowerze do pracy. Żaden z nich nie dojechał na miejsce, a tylko jeden miał szczęście i trafił do szpitala.

– O godz. ok. 4.50 na drodze wojewódzkiej 964 w miejscowości Świniary doszło do wypadku drogowego, gdzie kierujący samochodem dostawczym citroen Jumper, jadąc w kierunku miejscowości Ispinia, na prostym odcinku drogi potrącił dwie osoby jadące na jednym rowerze w tym samym kierunku. Na skutek tego zdarzenia pasażer rowera siedzący na bagażniku poniósł śmierć na miejscu, kierujący rowerem doznał ogólnych obrażeń ciała i trafił do szpitala – poinformował nas Jacek Stobiecki, Naczelnik Wydziału Ruchu KPP w Bochni.

Przyczyny wypadku wciąż bada policja z Wydziału Ruchu Drogowego. Wiadomo, że było ciemno, prawdopodobnie rower nie był oświetlony, a mężczyźni nie posiadali elementów odblaskowych. Śmiertelna ofiara była w wieku ok. 40 lat. Do wypadku doszło, gdy od ponad tygodnia w całym kraju trwa kolejna akcja policji. Tym razem hasło kampanii społecznej brzmi „Daj szansę kierowcom. Niech Cię zobaczą!” i zwraca naszą uwagę na słabą widoczność pieszych i rowerzystów.

There are 6 comments

  1. MOje zdanie jest takie ze kierowcy na tym odcinku drogi kłada noge na gaz i nie patrza na rowerzystów …. a ci ludzie szli na ranny autobus zeby zarobic na chleb i moze to nie ich wina a gdzie kierowca miał swiatła chyba nie zobaczył ich w ostatniej chwili ….. i racja jest tez taka ze policja jezdzi po wsiach oi łapie rowerzystów a nie ma ich nigdy tam gdzie powinni byc czyli na drogach gdzie panuje duzy ruch :)

  2. Dawidzie, postaw się na miejscu kierowcy, który nagle dostrzega w mroku pieszego i nie ma już żadnych szans na reakcje. Światła samochodu wiele nie zdziałają, jeśli osoba jest ubrana na ciemno. Pieszy bez elementów odblaskowych jest widoczny dla kierującego dopiero z odległości 30m, dystans taki samochód pokonuje bardzo szybko, więc kierowca niejednokrotnie ma małe szanse na uniknięcie potrącenia pieszego/rowerzysty. Elementy odblaskowe umożliwiają dostrzeżenie człowieka z odległości 150m, a kosztują niewiele. Teraz w okresie jesiennym ważne jest aby umożliwić kierowcom odpowiednio wczesne dostrzeżenie nas, pieszych użytkowników dróg. Obowiązkowe kamizelki odblaskowe dla rowerzystów i chociażby opaski odblaskowe dla pieszych. Dbajmy o własne bezpieczeństwo. Świećmy przykładem po zmroku, nie wstydźmy się nosić odblaski. Żyć to nie wstyd.

  3. Codziennie przebywam po 100 km dniem i nocą więc nie piszmy o głupotach tylko faktach kierowcy jeżdżą jak DURNIE byle szybko i do przodu a jeszcze mine jednego i z takich posunięć są takie zdarzenia tutaj wyszło coś innego CZYSTA BRAWURA SZYBKOŚĆ I GŁUPOTA jeśli by jechał jak człowiek do tego by nie doszło ale gdzie się wlec jak kawał prostej drogi to rura i efekty są.A co do policji to jeżdżą po wsiach i łapią drobnych pijaczków zamiast stanąć ze suszarką i tępić DEBILIZM.

  4. jedno mogę stwierdzić z doświadczenia kierowcy, boje się jeździć samochodem po drogach gminy Drwinia, tam można się nadziać na nieoświetlonego kierowcę jednośladu częstokroć będące w stanie nietrzeźwości i taka sytuację pamiętam od co najmniej dwudziestu lat,
    Widzę że pomimo apeli l;udziska nie chcą dbać o swoje życie i zdrowie

  5. Popieram co napisano o nadmiernej prędkości i głupocie ludzi wsiadających na rower bez oświetlenia. Szlak mnie jednak trafia jak słyszę o akcjach Policji. Sam byłem świadkiem jak policjanci z ruchu drogowego wyprzedzali rowerzystę, który nie miał żadnego oświetlenia. Do tego potrzebna jest akcja pytam, czy po prostu należy się wziąć sumiennie do roboty, aby tępić głupotę. W mgle, nawet gdyby człowiek jechał 20 km/h to najedzie na takiego „nieoświetlonego”.

  6. ludzie ktorzy sie wypowiadaj na temat szybkiej jazdy wogole nic nie wiedza!!
    wypadek zdarzy sie przed skrzyzowaniem gdzie kierowca zwalnial bo skrecal, a jak nie macie prawa jazdy i nie jezdzicie samochodem to sie nie wypowiadajcie!! swiatla samochodu nic nie dadza jezeli jest sie ubarnym na cimno bez odblaskow.