Plany na nowe Planty Salinarne – zdjęcia

Po rewitalizacji, Planty Salinarne mają odzyskać fontannę, która funkcjonowała w narożniku północno-wschodnim (obecny plac zabaw). Pojawią się też jabłonie, zgodnie z XIX-wiecznym projektem Karla Bauera.

Koncepcję rewaloryzacji Plant salinarnych przedstawili projektanci Pracowni Wowczak z Krakowa – architekci krajobrazu: Jerzy Wowczak i Marek Sanecki. Bazą projektową była dla nich mapa ogrodu salinarnego autorstwa ogrodnika salinarnego Karola Bauera z 1868 r.

Fontanna powstanie na miejscu dawnego stawu salinarnego na miejscu obecnego placu zabaw. Ma ona mieć formę zamkniętego kanału z przestrzennym wnętrzem pośrodku. Już rok temu prezentując plany rewitalizacji Plant mówiono, że mogłaby to być fontanna multimedialna, pozwalająca na spektakle wody, dźwięku i światła.

fontanna_wariant_2

Dawna lodownia ma pomieścić usługi gastronomiczne zamiast forsowanej w minionym roku przez magistrat funkcji miejskiego szaletu. Z kolei dawna kuźnia ma stać się swego rodzaju „kuźnią talentów”, mieszcząc usługi artystyczne.

IMG_2337

Oprócz elementów małej architektury, na Plantach zaplanowano nowe alejki, które nie będą wymagały wycinania drzew, figurę św. Jana Nepomucena, rzeźbę konia górniczego, kameralny placyk z ławkami i oświetleniem w rejonie Zaułku św. Mikołaja, poidełko, a także stojaki na rowery. Nawiązując do planu Karla Bauera z 1868 r., na Planty mają powrócić jabłonie.

plan

Wszystkie zamierzenia mają kosztować w sumie 6 mln zł, o które miasto zamierza powalczyć składając wniosek o dofinansowanie z UE.