Reklama

Dzieci z Cikowic w międzynarodowym projekcie – zdjęcia

„Let’s travel around Europe” to tytuł czwartego już europejskiego projektu realizowanego na przełomie kilku miesięcy przez przedszkolaków z Cikowic.

Projekty realizowane są w ramach programu Etwinning mającego na celu rozwijanie międzynarodowej współpracy między placówkami edukacyjnymi i stworzenie dzieciom platformy poznania rówieśników z różnych krajów. Poprzednie projekty dotyczyły zwyczajów bożonarodzeniowych i wymiany kartek świątecznych, poszukiwania matematyki w tematyce świątecznej oraz wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka.

Teraz natomiast przyszedł czas na pochwalenie się tym, co najciekawsze i najpiękniejsze w każdej małej ojczyźnie. Do współpracy przystąpiły 23 placówki z 11 krajów: Polski, Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Chorwacji, Grecji, Włoch, Francji, Litwy, Finlandii i Słowenii. Główny cel akcji to nawiązanie kontaktów z dziećmi z innych europejskich krajów oraz stworzenie turystycznego przewodnika po Europie przez dzieci dla dzieci. Już przygotowanie niezbędnych materiałów stanowiło ciekawą przygodę pozwalającą rozwijać umiejętności językowe, poszerzyć wiedzę o innych kulturach, tradycjach i życiu w innych krajach.

Każdy uczestnik projektu stworzył prezentację o swoim kraju, regionie lub mieście, który chciał przedstawić partnerom projektu, aby w końcowym efekcie powstał wspomniany przewodnik po Europie dla dzieci. Przedszkolaki z Cikowic przygotowały materiał dotyczący naturalnie Bochni i najbliższych okolic. Oprócz mapy Polski, regionu, oraz bogatej ilustracji fotograficznej, dzieci wykonały także historyjkę obrazkową do legendy „O tym jak księżna Kinga sprowadziła sól do Bochni” podpisując ją oczywiście w języku angielskim, lepiły smoki wawelskie, przygotowały plakat zachęcający do odwiedzenia m.in. Kopalni Soli w Bochni, Osady VI Oraczy, Puszczy Niepołomickiej i wielu innych zabytków naszej okolicy.

Uwieńczeniem przygotowanej prezentacji był film, na którym przedszkolaki przebrane w stroje krakowskie śpiewają regionalne utwory oraz tańczą krakowiaka. Realizowane w Cikowicach projekty są świetnym połączeniem zabawy, rozbudzania w dzieciach ciekawości świata, rozwijania umiejętności językowych oraz przełamywania barier współpracy międzynarodowej – od najmłodszych lat.