Żegocina: otwarto Kino za Rogiem „Żegotka” – zdjęcia

W Żegocinie powstało kino. A raczej zostało reaktywowane po 50 latach. Sala kinowa na 20-40 miejsc została utworzona w budynku Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie.

Inicjatywa przywrócenia Kina Żegotka wyszła od miejscowej młodzieży, uczestniczącej w projekcie Stowarzyszenia Teatru Nowego z Krakowa pt. „Be brave – Młodzież w kulturze”. Uczniowie zebrali w tej sprawie 800 podpisów i poszli z petycją do wójta. Jerzy Błoniarz przychylił się do pomysłu.

Kino za Rogiem „Żegotka” mieści się w innym niż pierwotnie budynku (dawna siedziba urzędu gminy już nie istnieje) i powstało kosztem 70 tys. zł. Pieniądze pochodziły z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz budżetu Gminy Żegocina. Animatorem kina została Anna Gawłowicz, a operatorem Krzysztof Krajewski.

Inauguracja działalności tego Kina miała miejsce już 6 grudnia 2016 roku. Premierowy maraton filmowy rozpoczęły dwa filmy dla dzieci pt. „Ratujmy Mikołaja” (wyświetlony o godz. 14.00) oraz „Uwolnić Mikołaja” (godz. 17.30). Natomiast o godz. 19.00 wyświetlony został polski thriller dla dorosłych „Na granicy”. Na „Mikołajki w Kinie” wstęp na wszystkie filmy był bezpłatny.

11 stycznia kino zostało oficjalnie otwarte. Bilety na seanse są w symbolicznej cenie 5 zł, a dla zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych 3 zł od osoby.