Reklama

Powiat uruchomi Sklep geodezyjny on-line

Zapowiada się przełom w dostępie do wyrysów z map geodezyjnych. Bocheńskie starostwo uruchomi e-usługi, jedną z nich będzie „Sklep geodezyjny on-line”. Ma on zautomatyzować procedury i skrócić, a może nawet wyeliminować kolejki.

Jak pojechałem do wojewody i usłyszałem, że geodezja w powiecie bocheńskim w sensie pracy i zasobu geodezyjnego, jest na ostatnim miejscu w województwie, a jest tu zatrudnionych z 20 osób, to mnie zalała nagła krew z buraczkami. Temat digitalizacji nierozpoczęty, ludzie stoją w kolejkach i tygodniami czekają na wyrys z mapy. A można to zrobić elektronicznie, tak jak się pobiera księgę wieczystą. Wchodzi się, płaci się, klika się i ma się kupioną mapę – mówił starosta Ludwik Węgrzyn w rozmowie z mojaBochnia.pl na początku swojej kadencji, 16 grudnia 2014 roku.

Dziś już wiadomo, że idzie lepsze. Starostwo Powiatowe w Bochni dostało prawie 5 mln zł dofinansowania na realizację projektu pn. „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Bocheńskiego”. Dzięki temu w ofercie Starostwa pojawią się m.in. e-usługi, m.in.: E-usługa „Sklep geodezyjny on-line”. Wdrożona zostanie automatyzacja procesów i procedur administracyjnych objętych projektem: od momentu złożenia wniosku przez interesanta, poprzez obsługę wniosku w systemie zarządzającym bazą danych (PZGiK), obsługę płatności elektronicznej, aż do wydania wnioskowanych informacji lub dokumentów w postaci elektronicznej.

Wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych w zakresie geodezji to kolejny krok związany z wychodzeniem naprzeciw potrzeb naszych mieszkańców, a także konsekwentnie realizowane podnoszenie jakości świadczonych usług. Warto dodać, że realizacja planowanych działań przyczyni się do ograniczenia czasu obsługi interesantów – mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Jak podaje biuro prasowe starosty, „projekt pozwoli na zwiększenie dostępności do danych i dokumentów związanych z informacją przestrzenną dla wszystkich osób bez konieczności wizyty w urzędzie. W ramach realizacji projektu uruchomiona zostanie możliwość pozyskania dowolnych danych i dokumentów związanych z informacją przestrzenną w całości drogą elektroniczną wraz z finalizacją procesu za pomocą płatności elektronicznej”.

Inwestycja pochłonie 5 430 563,71 zł, z czego dofinansowanie to 4 887 507,11 zł (w ramach Poddziałania 2.1.4 E-usługi w informacji przestrzennej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020).