Dzień Azji Centralnej w Żegocinie

6 sierpnia 2016 r. Instytut Wschodnich Inicjatyw (IWI) z Krakowa, który powstał w roku 2010 w Karbowie, aby wspierać rozwój współpracy oraz wymianę doświadczeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej a państwami Europy Środkowo – Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej, zrealizował w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie „Dzień Azji Centralnej”.

Bardzo interesujące zajęcia podzielone były na dwa bloki. W pierwszej, przedpołudniowej części odbyły się zajęcia dla najmłodszych, w których uczestniczyły dzieci z półkolonii letniej CKSiT. Czterdzieścioro dzieci oglądnęło najpierw filmiki prezentujące położenie, kulturę, tradycje krajów zaliczanych do Azji Centralnej, tj. Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, a później wysłuchało bajek kazachskich i pamirskich. Natomiast dzieci starsze uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Po posiłku dzieci, podzielone na kilka grup uczestniczyły w interaktywnej grze „Azja Centralna”. W kilku punktach sali m. in. układały puzzle, rysowały plakaty, ilustracje do bajek, odgadywały przez dotyk ukryte przedmioty itd. Wykazywały się dużym zaangażowanie i dobrym poziomem wiedzy.
Na popołudnie została zaproszona młodzież a także osoby dorosłe, w tym seniorzy. Frekwencja była już mniejsza, ale osoby które przybyły do CKSiT nie mogły żałować, bo przygotowane przez panie: Agnieszkę Słomian, Elżbietę Olzacką i Zuzannę Błajet prezentacje multimedialne traktujące o położeniu, klimacie, ludności i bardzo zróżnicowanej jej kulturze były bardzo ciekawe, tym bardziej, że zaprezentowane filmiki i piękne zdjęcia były wykonane przez nie osobiście, podczas pobytu w krajach, tak bardzo od naszego kręgu kulturowego odległych.
Obie części zajęć w znacznym stopniu przybliżyły mieszkańcom nie tylko Gminy Żegocina (byli np. goście np. z Leksandrowej) region Azji Centralnej, przede wszystkim jego kulturę, życie codzienne, genezę konfliktów, ale też wyzwania globalne. Natomiast obecnych na zajęciach uczniów Zespołu Szkół w Żegocinie przygotowały na bezpośredni kontakt z młodzieżą z Kazachstanu biorącą udział w projekcie „Polaka z Kazachem rozmowy – młodzi artyści”, która przyjedzie do Żegociny w dniu 15 sierpnia i będzie tu przebywać do 27 sierpnia.
Wydarzenie jest organizowane przez wolontariuszy Grupy Inicjatywnej Azja Centralna „TTUKK” działającej przy IWI (tego dnia była tu Włoszka i Estonka) oraz współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „RITA – Przemiany w regionie”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.