Reklama

Czy w banku jest miejsce na sztukę?

Najlepszym przykładem połączenia funkcji materialnej z funkcją artystyczna i kulturalną jest bocheński oddział Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Klienci tej placówki wchodząc do oddziału mogą nie tylko załatwić sprawy związane ze swoimi finansami, ale także zobaczyć wystawę prac Ryszarda Golińskiego.

Prace Ryszarda Golińskiego, które można oglądać w Galerii Krakowskiego banku Spółdzielczego trudno przypisać jakikiemuś konkretnemu nurtowi malarstwa. Jednak artysta określa sam siebie jako kolorysta. Tematyka oraz ujęcie problemu są niezwykle różnorodne. Spotykamy tutaj klasyczne „malarstwo przedstawiające” (od typowego pejzażu do form geometrycznie uproszonych), spotykamy motywy i rozwiązania charakterystyczne dla impresjonizmu, dla kolażu, abstrakcji a nawet socrealizmu.
Malarstwo to nie jedyna pasja Ryszarda Golińskiego. Od trzech lat jest nią również rzeźba w technikach ceramicznych. Nie jest po powód do porzucenia sztalugi. Artysta nieustannie tworzy, najchętniej maluje technika olejną. Marzy o pejzażu Nowego Wiśnicza, który mógłby posłużyć za nową wizję krajobrazu wiśnickiego podzamcza.