Reklama

JE Arcybiskup Henryk Nowacki będzie przewodniczył Mszy św. z okazji 160-lecia istnienia Kaplicy na Murowiance

W niedzielę, 3 sierpnia br. o godz. 16:30 rozpoczną się uroczystości z okazji 160-lecia istnienia Kaplicy na Murowiance. Mszy św. Pontyfikalnej przewodniczył będzie JE Arcybiskup Henryk Nowacki – Nuncjusz Apostolski w krajach Skandynawskich.

Gospodarz Kaplicy ks. proboszcz parafii pw. św. Jana Nepomucena Kazimierz Kapcia, zaprasza wszystkich, a w szczególności czcicieli Matki Bożej Anielskiej, pół godziny wcześniej – na modlitwę różańcową, która rozpocznie uroczystości związane z rocznicą.

Kaplicę, usytuowaną w okolicach źródełka, ufundowali w latach 1854-56 górnicy – bracia Michał, Wincenty i Tomasz Łosikowie. Z pokolenia na pokolenie, bowiem w tej rodzinie przekazywano istniejącą od dawna przepowiednię, że z ruin dawnego kościoła powstanie najpierw kapliczka, a później świątynia na Bożą chwałę. Dodatkowo przodkowie braci Łosików miewali częste sny, w których widzieli staruszka – księdza rozwieszającego między drzewami szaty liturgiczne i układającego jakby do mszy naczynia mszalne. – opowiada na swojej stronie o historii Bochni Janusz Paprota.

Jak zaznacza – możliwe, że pierwotnie w tym miejscu położony był kościół św. Urbana, fundowany przez mieszczan bocheńskich przed 1680 rokiem. Być może jednak, sama nazwa „Murowianka” to zniekształcone słowo „Morowianka”, czyli miejsce gdzie znajdował się cmentarz epidemiczny, na którym chowano ofiary epidemii, czyli „morowego powietrza”